Depremde 370 kişinin öldüğü sitenin firari müteahhidini yakınlarını kaybedenler yakaladı

Depremde 370 kişinin öldüğü sitenin firari müteahhidini yakınlarını kaybedenler yakaladı
Hatay'da depremde 370 kişinin hayatını kaybettiği Emlak Bank Konutları'nın hakkında yakalama kararı bulunan müteahhiti Mehmet Özat'ı ailesini kaybeden bir depremzede yakını AVM'de yakaladı.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde Antakya ilçesi Cebrail Mahallesi’nde bulunan Emlak Bank Konutları 1. Kısım’da bulunan 96 daireden oluşan 6 blok yıkıldı.

Enkazdan 370 kişinin cansız bedeni çıkarıldı

Yaklaşık 400 kişinin yaşadığı düşünülen blokların enkazından 370 kişinin cansız bedeni çıkarılmıştı. Konuya dair başlatılan soruşturma kapsamında konutların müteahhidi Mehmet Özat hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Her yerde aranan Özat ise bulunamadı.

Özat, sitede aralarında annesi Zerrin Kenger ile anneannesi, kuzenlerinin de bulunduğu 9 yakınını kaybeden depremzede Sinem Boyacı'nın dikkati sayesinde yakalandı. Sinem Boyacı'nın, arkadaşıyla Ankara'da AVM'de gezerken görüp, yakalattığı Mehmet Özat, işlemlerinin ardından Ankara Adliyesi'ne sevk edildi. Depremden sonra Ankara'ya yerleşen Sinem Boyacı, müteahhidin adliyeye sevk edilmesini de adliye önünde takip etti.

dha-b53203fbe0a516d865682ef4d3e87010-1-t.jpg

Sinem Boyacı, AVM'de bir stantta görevli olduğunu ve o sırada müteahhidi gördüğünü anlatarak, "Emin olmak için adını sormak istedim; ama önce saati sordum sesinden emin olabilmek için. Sonra adını sorduğumda kimi aradığımı sordu. "Mehmet Özat mı?" diye sorduğumda "hayır değilim" dedi. "Kimliğini görmek istiyorum" dedim, vermedi. Sonrasında ben artık emin olduğumda itiraf etti, "evet ben oyum" dedi. Gitmek istedi, ben göndermedim. 15-20 dakika arbede yaşandı, kaçmaya çalıştı. O orada ben tuttum, herkesten polisi aramasını istedim" dedi.

Emniyet güçleri gelene kadar olay yerinde beklediğini, şahsı bırakmadığını söyleyen Boyacı, "Telefon açmak istedi, izin vermedim. "Polis gelene kadar gidemezsin, kaçamazsın buradasın" dedim. Bu arada "ben bir şey yapmadım, masumum, haberim yoktu arandığımdan" dedi. O kadar ana haberlere çıkan bir insan arandığından haberi yokmuş. Yüzlerce insanın vefat etmesine sebep olan kaçak müteahhit kendisi. Benim de ailemden 9 kişinin vefatına sebep oldu. Şu an ölenlerimizin sevdiklerimizin ruhunun rahat etmesi adına bütün mücadelem. Allah'a çok şükür karşıma çıkardı, tesadüf olduğunu düşünmüyorum. Onların ruhunun huzur bulması adına elimden geleni yapıyorum şu an, gerisi de artık adaletimize kalmış. İnşallah adalete de güveniyorum. Daha sonrasında emniyete devrettik. Şimdi de süreci takip edeceğiz" dedi.

'9 ay geçmiş enkazdan hala ölü çıkıyor'

Bulunma anının kaydedildiği videoda ise Boyacı, Özat'a "Niye kaçmak istiyorsun? İnşaatları dikerken iyiydi, paraları yerken iyiydi. 9 ay geçmiş hala enkazdan ölü çıkıyor" diyerek tepki gösterdi.

hatay.jpg

Tam sayısı bilinmemekle birlikte Özat İnşaat’ın yaptığı birçok bina depremde yıkıldı. Emlakbank konutları dışında Cumhur Apartmanı, Özat Apartmanı, Bilgili Apartmanı’nı da Özat ailesinin şirketi yaptı. (Kısa Dalga)