Emeklinin bayram isyanı: 10 bin liraya ayakkabı alıp giyenler var

Emekliler bu bayrama da ekonomik sıkıntılar eşliğinde girdi. Emekli maaşlarının enflasyon karşısında erimesi ve beklediği zam oranını alamayan emekliler isyan ediyor.

Kısa Dalga- Osmaniye’nin Sumbas ilçesinde yaşayan emekliler, Kurban Bayramı'nın zorluklar içerisinde geçtiğini ifade etti. Kurban Bayramı'nda 3 taksit ile kurbanlık aldığını söyleyen emekli vatandaş 'ne yapacağız, nasıl geçineceğiz ?' diyerek yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.

'Para yok, yetişmiyor, nasıl geçineyim'

Emekli vatandaş Müttalip Karslıoğlu, Kurban Bayramı'nda 3 taksitle kurbanlık aldığını belirtti. Karslıoğlu, "Ben emekliyim 10 bin 800 lira para alıyorum. Evden başka bir yere, bayramda hiçbir yere gidemiyoruz. Para yok yetişmiyor, nasıl geçinelim? Çay olmuş 160 lira, şeker 45 lira kilosu. 50 kilogram kurbanlık aldık, onu da üç taksitle aldık. Ne yapacağız? Nasıl geçineceğiz?" diyerek yaşadığı sıkıntıları dile getirdi.

'Kendilerine vereyim maaşı, bana 1 aylığını versinler'

Karslıoğlu, emeklilerin yaşadığı zorlukların altını çizerek milletvekillerine seslendi. Emekli Karslıoğlu , "120 bin lira aylık alıyor milletvekilleri. Oturdukları yerden aylık alıyorlar. Bir ay milletvekilliği yaptığı zaman süper, emekli oluyorlar. Biz 35 sene çalışmışız 10 bin lira maaş alıyoruz. Kendilerine vereyim maaşı, bana 1 aylığını versinler. En lüks yemekleri yiyorlar, bir lokantaya gittiklerinde 50-60 bin lira para veriyorlar. Diri iken sahip çıkmadıktan sonra, ölüyken hiç sahip çıkmasın devlet. Oy zamanı geldi mi tamam, bittiği zaman haydi eyvallah," ifadelerini kullandı.

'Böyle giderse emekli dilenmeye kalkar'

Anka Haber ajansına konuşan bir diğer emekli yurttaş Arif Demirdöven ise torunlarına harçlık vermekte zorlandığını vurgulayarak, "Maaş yetmiyor, çocukların yardımlarıyla geçimimizi sağlıyoruz. Bayramda ne yapalım? Çocuklar geldi, 100'er lira zor verebildim ellerine. Emeklinin sonu böyle giderse dilenmeye kalkar. Başka çaresi yok," dedi.

'10 bin liraya bu ülkede ayakkabı alıp giyenler var'

Bayramı evde geçiren emekli yurttaş Şemsettin Develi de çocuklarının desteği ile geçindiğini ifade ederek, "Emekliyim ama maaşımın yetmesi mümkün değil. 10 bin liraya bu ülkede ayakkabı alıp giyenler var. Biz 10 bin lira ile 1 ay geçinmeye çalışıyoruz. Nasıl yetsin? Bayramda evden dışarı çıkmadım, torun geldi. İnan ki elimizden geleni yapmaya çalıştık ama biraz da çocukların desteği olmazsa geçinmek zor," şeklinde konuştu.(Haber Merkezi)

Ekonomi