Erkan Baş, Bahçeli'ye kendi sözlerini hatırlattı: 'Kendisini, kendisine havale ediyorum'

Erkan Baş, Bahçeli'ye kendi sözlerini hatırlattı: 'Kendisini, kendisine havale ediyorum'
Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Devlet Bahçeli'nin tutuklu milletvekillerini hedef alan sözlerine geçmişte kendisinin söylediği sözleri hatırlatarak yanıt verdi. Baş, Bahçeli'nin 2011'deki tutuklu milletvekili Engin Alan için Erdoğan'ı eleştiren sözlerini sıralayarak, Devlet Bahçeli, Devlet Bahçeli'ye cevap veriyor' dedi.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, bugün TBMM'de basın toplantısı yaptı. Gündeme ilişkin değerlendirmeler yapan Baş, Devlet Bahçeli'nin dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmaya değindi.

Bahçeli'nin geçmiş yıllarda yaptığı Anayasa Mahkemesi'nin geçmiş kararlarına ilişkin açıklamalarını okudu.

Erkan Baş, "Dün konuşan Devlet Bahçeli'ye, daha önce Devlet Bahçeli'nin yaptığı konuşmalarla, yazılı açıklamalarla, Devlet Bahçeli zaten kendisi yanıt veriyor. Benim Devlet Bahçeli'ye cevap vermeme gerek yok" diye konuştu.

Can Atalay'ın tutukluluk halinin sürmesine dikkat çeken Baş'ın konuşmasında satır başları şunlardı:

Hatay milletvekilimiz sevgili Can Atalay'ın esaretinin merkezinde durduğu tartışmaya dair artık neredeyse tüm sözler söylenmiş durumda. Bizim açımızdan tartışmanın özeti şudur: İktidar diyor ki: Ben çoğunluğum. Keyfim ne isterse onu yaparım. Halkı da hukuku da anayasayı da tanımam diyor. Buna alışacaksınız diyor. Biz alışmayacağız. Hukuksuzluğu kabul etmeyeceğiz ve halkın haklarını sonuna kadar korumaya çalışacağız. Halkın haklarını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz."

"Geride kalan bir hafta boyunca iktidar tarafından söylenenler kelimenin tam anlamıyla laf salatasından ibaret. Yüksek yargı makamları arasında görüş farklılıkları varmış; anayasa değişikliğine duyulan ihtiyaç bir kez daha gün yüzüne çıkmış. Bu lafların hiçbir anlamı yoktur. İktidar bir hedef belirlemiş bu hedefe ulaşmak için engel tanımadan her türlü yola başvurarak ilerlemek istiyor. Biz de evrensel hukuk kurallarına, halk iradesine, haklılığımıza güvenerek iktidarın bu yaklaşımına direnmeye devam edeceğiz."

'Evinizi soyan hırsıza, evinizin yeni anahtarlarını teslim etmenizi istiyorlar'

"Elimizde bir Anayasa var. Bu Anayasa’nın 153. maddesi var. Yani görüş farklılığı varsa bile yapılması gereken şey ne? Kitaba bakacağız. Madde 153... ‘Anayasa Mahkemesi'nin kararları kesindir’. Böyle başlıyor. ‘Anayasa Mahkemesi kararları hemen yayınlanır. Yasama, yürütme, yargı organları, idari makamları, gerçek ve tüzel kişileri bağlar’ diyor. Görüş farklılığı varsa da diyelim ki sizin dediğiniz gibi olsun. E bu Anayasa diyor ki "Anayasa Mahkemesi kararları kesindir."

Daha neyin laf salatasını yapıyorsunuz? Buradan yola çıkarak bir anaysa değişikliği girişiminde bulunmak... Bu tam bir aymazlık örneği. Anayasayı ayaklar altına alıyor. Sonra diyor ki: Hadi gel değiştirelim. Nasıl değiştireceğiz? Benim istediğim gibi… Evinizi soyan hırsıza, evinizin yeni anahtarlarını teslim etmenizi istiyorlar. Şu aşamada konuşulacak hiçbir şey yok. Anayasa yürürlükteyse AYM kararları kesindir. Uygulanmak durumundadır. Can Atalay derhal serbest bırakılmalıdır."

'Ahmet Şık'ın haklı olduğu ortaya çıktı'

"Can Atalay'ın neden cezaevinde tutulduğunu, biz de kamuoyu da çok iyi biliyor. Mesela Can Atalay'ın adını ilk defa duydunuz? Eğer yanılmıyorsam geniş kamuoyunun Can Atalay adını ilk duyması Ahmet Şık'ın yayınlanmamış kitabı nedeniyle tutuklandığı günlere denk gelmektedir. Açık bir haksızlığın, kumpasın karşısında tutuklanan bir avukat olarak tanıdık. Daha sonra bugün tutukluğuna neden olan Gezi Parkı'nda tanıdık. Gezi Parkı hala orada duruyorsa, Can Atalay ve arkadaşlarının, hepimizin mücadelesinin bir sonucudur.

Bakın Ahmet Şık'ı savundu, Ahmet Şık'ın haklı olduğu ortaya çıktı. Gezi Parkı'nı savundu, Gezi Parkı bugün hala orada duruyor. Yani bu iktidarın her seferinde haksızın yanında olması, bu iktidarın her seferinde hukuksuzluklardan medet ummaya çalışması, bu iktidarın her seferinde güç bende ben istediğimi yaparım demesine karşı boyun eğmediği için tanıdık. Bundan sonra da bir adım geri atmayacağımızı herkesin bilmesini istiyorum. Halkın iradesinin üzerinde bir güç yoktur." (ANKA)