Gazeteci Barış Pehlivan tahliye edildi: Tahliyem Türkiye'deki hiçbir sorunu çözmüyor

Gazeteci Barış Pehlivan tahliye edildi: Tahliyem Türkiye'deki hiçbir sorunu çözmüyor
Gazeteci Barış Pehlivan için denetimli serbestlik kararı verildi. 3 aydır cezaevinde bulunan Pehlivan cezaevinden tahliye edildi.

Yargıtay üyesi Ömer Faruk Aydıner, Gazeteci Barış Pehlivan'ı ‘Mide Bulandıran Öykü' başlıklı yazısı nedeniyle şikayet etmiş, hakkında dava açılan Pehlivan, denetimli serbestlik hakkından faydalanamayarak yeniden cezaevine gönderilmişti.

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne dilekçe veren Aydıner 3 aydır cezaevinde bulunan Barış Pehlivan hakkındaki şikayetinden vazgeçti ve dün davanın düşmesine karar verildi.

Barış Pehlivan’ın avukatı Hüseyin Ersöz de dilekçe vererek, mahkemeden denetimli serbestlik kararı talep etti. İnfaz Hakimliği’nin kararı doğrultusunda Barış Pehlivan hakkında denetimli serbestlik kararı verildi.

Pehlivan saat bugün 15.00’te Maltepe Açık Ceza Cezaevi Kurumu’ndan tahliye edildi.

'Benim özgürlüğüm benim şu an denetim serbestliği ayrılmam, Türkiye'deki hiçbir sorunu çözmüyor'

Barış Pehlivan, tahliyesi sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamalarda şunları ifade etti:

"Maalesef bu iktidar, bu yargı sistemi, beni 3 aylığına açık cezaevine soktu. Hak ettiğim bir denetimli serbestlik hakkını, Meclis'te çıkan bir yasadaki bir madde hakkını bana çok gördüler. Biliyorsunuz ki bu hakkımı savunmak için ciddi bir mücadele verdik. Avukatlarımızla birlikte ve en sonunda bir davanın düşmesiyle birlikte denetimli serbestliğe ayrıldım. Ancak benim yaşadığım bu adaletsizlik Türkiye'deki yargıdaki çürümüşün yanında açıkçası okyanusta bir kum tanesi gibi kalıyor. Benim özgürlüğüm benim şu an denetim serbestliği ayrılmam, Türkiye'deki hiçbir sorunu çözmüyor.

Türkiye'de gazetecileri olan baskıları Türkiye'de adaletsizce bir şekilde içerde yatan insanların yaşadığı zulmü çözmüyor. Benimki sadece bir küçük simge benimki sadece okyanusta bir kum tanesi umarım umarım umarım böyle süreçleri daha az yaşadığımız bir Türkiye'ye kavuşuruz. Ben dün nasıl gazetecilik yaptıysam yine aynı gazeteciliği yapmaya devam edeceğim. Yine bu adalet sistemindeki, Türkiye'deki yanlışları yazmaya devam edeceğim. Tıpkı içerideki gibi. Bu süreçte bana destek olan herkes çok teşekkür ediyorum."

Tutukluluğu hakkında da açıklamalarda bulunan Pehlivan yaşananları şu sözlerle aktardı:

"Sarmadım aslında ama herhalde 93 94 gün açık cezaevinde kaldım. Normalde bu davanın yani benim denetimliliğimi yakan davanın beraat ile sonuçlanması gerekiyordu. Hiç olmaması, hiç açılmaması gereken bir davaydı. Çünkü sizlerin de yaptığı gibi ben sadece yasal belgelere dayanarak bir köşeye yazdım. Yasal belgelere dayanarak bir dava yası yazdım. Bunu gerekçe sunarak beni cezaevine attılar.

Şikayet geri çekilmeseydi bile aslında bu davanın hiç açılmaması gerekiyordu. Beraat etmem gerekiyordu. Ancak hakim takdirini düşme yönünde kullandı. Diyebileceğim bir şey yok. Çünkü yaşa ilk kez yaşamıyorum. Böylesi bir hukuksuzluğu sadece ben de yaşamıyorum. Şu an hapiste olan, özgür olması gereken onlarca insan var. Özgürlüğüne kavuşması gereken çok sayıda insan var. Dediğim gibi benimkisi okyanusa sadece bir kum tanesi." (Kısa Dalga)