HDP'den 'Dedeoğulları' tepkisi: Aile başvurmuş, ne yapmış İçişleri Bakan, hiçbir şey yapmamış

HDP'den 'Dedeoğulları' tepkisi: Aile başvurmuş, ne yapmış İçişleri Bakan, hiçbir şey yapmamış

HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya Dedeoğlu ailesinin uğradığı ırkçı saldırıyı hatırlattı. Tiryaki, ailenin farklı tarihlerdeki başvurularını Soylu'nun cevapsız bıraktığını söyledi.

HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki Meclis'te devam eden bütçe görüşmelerinde, Konya’nın Meram ilçesinde 12 Mayıs 2021'de ırkçı saldırı sonucunda katledilen 7 kişilik Dedeoğulları ailesinin yaşadıklarını gündeme getirdi.

Tiryaki, Dedeoğulları ailesine saldırı gerçekleştirenlerin 'Ülkücü' olduğuna dönük ifadelerini Meclis kürsüsünden hatırlattı ve "Kendisine 'Ülkücüyüm' diyen birileri, 'Siz Kürtsünüz sizi ortadan kaldıracağız' diyor. Buna ırkçılık dışında ne söylenebilir? Mesele bunu mahkum etmek. Bir ırka yönelik 'öldüreceğiz' demek açıkça ırkçı faşist bir saldırıdır" ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu'ya seslenen Tiryaki "Sayın Bakan bunu size söylüyoruz. O fotoğraflardan daha önemli bir şey söyleyeceğim. Bakın aile 4 Temmuz günü resmi tikli hesabınızdan size doğrudan başvurmuş. Bütün kayıtlar burada. Sayın Bakana katliamdan önce tikli hesaptan başvurmuş. 5 Temmuz'da 3 kez başvurmuş, 6 Temmuz'da 2 kez başvurmuş., 7 Temmuz'da bakana 2 kez başvurmuş. 10 Temmuz'da bir kez başvurmuş, 13 Temmuz'da bir kez başvurmuş, 18 Temmuz'da bir kez başvurmuş. Ne yapmış sayın Bakan. Hiçbir şey yapmamış'' dedi. (Kısa Dalga)