HDP'li Tiryaki'den Soylu'ya tepki: Siz suçlularla fotoğraf çektirmekten özel haz alıyorsunuz

HDP'li Tiryaki'den Soylu'ya tepki: Siz suçlularla fotoğraf çektirmekten özel haz alıyorsunuz

HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, yolsuzluktan ceza alan iki AKP'li belediye başkanını hatırlatarak "Mahkeme İçişleri Bakanı'na görevden alın diye yazı yazıyor. Sayın Bakan ne yapıyor, AKP’li Uludere Belediye Başkanı Sait Ürek ve Hilal Belediye Başkanı Cafer Benek ile her zaman olduğu gibi hatıra fotoğrafı çekiyor" dedi.

Meclis Genel Kurulu’nda 2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin 5’inci turunda İçişleri Bakanlığı ve bağlı kurumların bütçesi görüşülüyor.

HDP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, İçişleri Bakanlığı’nın bütçesi üzerine söz aldı.

Tiryaki'nin konuşması şöyle:

"Artık mızrak çuvala sığmıyordu"

"Kayyımların hırsızlıklarından, yolsuzluklarından bahsetmeyeceğim. Yüzlerce Sayıştay raporu var. Bir kısmı hırsızlık ve yolsuzluklar nedeniyle görevden uzaklaştırıldı. Artık mızrak çuvala sığmıyordu. Örneğin Mustafa Yaman yolsuzluk nedeniyle hakkında soruşturma olan, şimdi yolsuzlukları araştırılsın diye Mülkiye Başmüfettişi yapılmış, yakışır sayın Bakan'a."

HDP’li belediye eş başkanları hakkında kesinleşen ceza ve soruşturma olmadığını belirten Tiryaki, “Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesi AKP'li iki belediye başkanını yargılıyor. Belediye başkanlarına yolsuzluktan 3 yıldan 4 yıl 5 aya kadar ceza veriyor. Mahkeme İçişleri Bakanı'na görevden alın diye yazı yazıyor. Sayın Bakan ne yapıyor, AKP’li Uludere Belediye Başkanı Sait Ürek ve Hilal Belediye Başkanı Cafer Benek ile her zaman olduğu gibi hatıra fotoğrafı çekiyor. Neden, çünkü bakan suçluları seviyor. Çünkü siz suçlularla fotoğraf çektirmekten özel haz alıyorsunuz. Çok değil, en geç 6 ay sonra kayyım siyasetinize, darbe rejiminize son vereceğiz." (Kısa Dalga)