HEDEP Eş Genel Başkanı'nın katıldığı "Özgürlük yürüyüşü"ne polis müdahalesi

HEDEP Eş Genel Başkanı'nın katıldığı "Özgürlük yürüyüşü"ne polis müdahalesi
Abdullah Öcalan'ın tecridinin kaldırılması için düzenlen "Özgürlük yürüyüşü"nün Mersin ayağında, yürüyüşe katılan HEDEP Eş Genel Başkan Tülay Hatimoğulları ve beraberindekiler, polis tarafından engellendi. Yaşanan arbede sonrası basın açıklamasına izin verilmedi.

PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması ve fiziki özgürlüğünün sağlanması talebiyle Gemlik’e başlatılan Özgürlük Yürüyüşü’nün Çukurova kolu Mersin'e ulaştı.

Açıklama yapılacak olan Özgür Çocuk Parkı'nın polislerce ablukaya alınıp, giriş çıkışlarının yasaklanması üzerine kitle, Mersin'in Akdeniz İlçesine bağlı Şevket Sümer Mahallesi Pazar Sokağı'nda bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Akdeniz İlçe Örgütü binası önüne geçti.

Mezopotamya Ajansı'nın yer verdiği bilgilere göre; Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ile milletvekili Perihan Koca, Ali Bozan ve Kamuran Tantan ile halk bir araya geldi.

Polis müdahalesi, arbedeye neden oldu

Kitle sokak içerisinde yürüyüşe geçti. Polisler, Hatimoğulları ile vekillerin arasında olduğu kitleyi engellemeye çalıştı. O esnada Hatimoğulları, vekiller ile polis arasında arbede yaşandı. Sokak üzerinde yürüyüşe geçen kitle polislerce engellendi. Polis, Mersin Valiliği'nin yasaklama kararını gerekçe göstererek, yürüyüş ve açıklamaya izin vermeyeceklerini belirtti. Bunun üzerine kitle ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Polisler, kitleyi ablukaya alırken, kitle sık sık "Direne direne kazanacağız", "Baskılar bizi yıldıramaz", "Bijî berxwedana zindana" sloganı attı.

Kitle abluka altında HDP Akdeniz İlçe Örgütü önüne geçerek, buradan açıklama yaptı. Burada konuşan Hatimoğulları, Mersin Valiliği'nin yasaklama kararına ve polisin tutumuna tepki gösterdi.

Hatimoğulları,"İmralı tecridinin ortadan kalkması ve Sayın Öcalan'ın fiziki özgürlüğüne kavuşması talebinde bulunmak üzere Türkiye'nin dört bir yanında bugün basın açıklamalarımız yürüyüşlerimiz, eylemlerimiz gerçekleşiyor. Yarın Gemlik'e yürüyeceğiz. Buradan giden bütün arkadaşlarımızla değerli halklarımızla Kürt halkıyla Kürt halkıyla dayanışma içinde bulunan bütün halklarımızla yarın Gemlik'e doğru yürüyüşe geçeceğiz” dedi. (Kısa Dalga)