İYİ Parti, 'Transfer ücretini peşin almış, bu belge 50 milyon dolar' dedi, Varank hakaret ederek yalanladı

İYİ Parti, 'Transfer ücretini peşin almış, bu belge 50 milyon dolar' dedi, Varank hakaret ederek yalanladı
İYİ Parti Bursa Milletvekili Hasan Toktaş, partiden istifa ederek AKP'ye geçen Nebi Hatipoğlu hakkında TBMM'de "50 milyon dolar transfer ücretini peşin alarak AK Parti'ye katıldı" iddiasında bulundu. İddiada ismi geçen Varank ise "Ahlak yoksunu bir müfteri, karakter yoksunu bir cahil ile beraber olmuş alenen yalan söylüyor" açıklamasını yaptı.

İYİ Parti'den istifa eden Eskişehir Milletvekili İdris Nebi Hatipoğlu, AKP Genel Merkezi'ndeki Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı öncesi Erdoğan’ın rozet takmasıyla AKP’ye geçti.

İYİ Parti Bursa Milletvekili Hasan Toktaş, partiden istifa ederek AKP'ye geçen Nebi Hatipoğlu'nun şirketiyle ilgili iddiada bulundu.

Teşvik başvurusu iddiası

Genel Kurul'da konuşan Toktaş, Hatipoğlu'nun hissedarı olduğu şirketin 1,3 milyar lira "teşvik" aldığını ileri sürerek, güneş enerjisi camları yatırımıyla ilgili teşvik başvurusunun 25 Ekim’de onaylandığını söyledi. Toktaş, "Hatipoğlu transfer ücretini peşin almıştır, bu belge 50 milyon dolar" dedi.

^Varank aracı oldu'

Toktaş, Meclis'te "bir siyasi rüşvet ve siyasi yozlaşma hikâyesi anlatacağım” diyerek transfer sürecine dair iddialarda bulundu. İdris Nebi Hatipoğlu’nun AKP’ye geçişinde Bursa Milletvekili Mustafa Varank’ın arabulucu olduğunu iddia eden Toktaş, şunları sşöyledi:

“Sayın Varank, benim gibi Bursa milletvekilidir. Bugüne kadar henüz bizlerle doğru dürüst merhaba etmemişken nedense 26 Eylül günü Sayın Hatipoğlu’nu Eskişehir’deki fabrikasında ziyaret etmiştir. Masumane olduğu zannedilen bu ziyaretin tesadüf olmadığını elbette hissetmiştik. Bu ziyaret aslında, ara buluculuk faaliyetleri sonucunda Nebi Hatipoğlu 2 Kasım 2023’te partimizden istifa ederek bugün resmen AK Parti’ye katılmıştır" diye konuştu.

'Nasıl bir transfer bu?'

Hatipoğlu’nun AKP’ye geçişi için “Hatipoğlu transfer ücretini peşin almıştır" diyen Toktaş, şöyle devam etti:

“Elimde Kamuyu Aydınlatma Platformu'nun yani KAP’ın bir belgesi var, ben bu belgeyi milletimizin takdirine sunuyorum. 24/3/2023 tarihinde güneş enerjisi camları yatırımıyla ilgili olarak 1 milyar 35 milyon TL ve bunun yüzde 25 artırılmasıyla ilgili stratejik teşvik belgesi başvurusu onuncu ayın 25’inde onaylanmıştır. Demek ki bugün sizin 'Hoş geldiniz!' dediğiniz Nebi Hatipoğlu transfer ücretini peşin almıştır. Aslında bu belge bir transfer belgesidir, aslında bu belge bir utanç belgesidir, bu belge 1,3 milyar TL yani yaklaşık 50 milyon dolar. Ünal Kaptan, Türkiye’de kaç futbolcu var bu bedelde, nasıl bir transferdir bu?"

'Siyaseti bu denli yozlaştırmanızı büyük Türk milletinin takdirine bırakıyorum'

"Siyasi bir başarı elde etmişçesine belki de bugüne kadarki en pahalı transferinize bugün ‘Hoş geldiniz’ dediniz. Bu kapıdan henüz girmemiş, şu sıralara bakmaya utanacak birine bugün ‘Hoş geldiniz’ dediniz. Milletin parasıyla, bu garip milletin ödemiş olduğu vergilerle transfer bedelini ödediğiniz birisine “Hoş geldiniz” dediniz. Bu durum utanç vericidir, bu durum izaha muhtaçtır. Siyaseti bu denli yozlaştırmanızı büyük Türk milletinin takdirine bırakıyorum."

'Yatırımların aldığı bu teşvik sizin ve partili trollerinizin yaydığı algıdaki gibi nakit para ile de ödenmez'

İYİ Parti Bursa milletvekili Toktaş'ın ardından hakkındaki iddialara sosyal medya hesabı X üzerinden yanıt veren AK Parti Eskişehir milletvekili Hatipoğlu ise şu ifadeleri kullandı:

''Sayın Hasan Toktaş, konuşmanız tam bir cehalet örneği. İster AK Partili, ister CHP'li, ister İyi Partili ol, gidip örneğin bizim gibi Kütahya Zafer OSB'de stratejik yatırımı yaparsan bu teşviği alırsın. Bu teşvikler bölgeye ve yatırıma göre standarttır. Yatırımların aldığı bu teşvik sizin ve partili trollerinizin yaydığı algıdaki gibi nakit para ile de ödenmez. Yatırım tamamlanıp, çalışmaya başladıktan sonra yıllar içerisinde sağlanan vergi kolaylığıdır. Zaten bizim aldığımız teşvikinde onaylanması 24 Mart 2023 tarihlidir. Bu ülkede stratejik yatırım yapan herkese devletimizce sağlanan standart kolaylığı kişiye özel gibi anlatmak en hafif tabirle müfteriliktir. Sizi ve sizin gibi haysiyet düşmanlarını Yüce Türk Milleti'nin sarsılmaz vicdanına bırakıyorum.''

nebi.png

Varank'tan hakaret dolu yalanlama

Toktaş'ın iddiasında ismi geçen Varank da sosyal medyadan konuya dair açıklama yaptı. Varank açıklamasında hakaret kullanarak iddiaları reddetti. Varank'ın açıklaması şöyle:

"Ahlak yoksunu bir müfteri, karakter yoksunu bir cahil ile beraber olmuş alenen yalan söylüyor. 24 Mart 2023'te onaylanmış, daha sonra ilave yatırımlar ile revize edilmiş, başvuran herkese verilen bir teşvik belgesi üzerinden siyaset üretmeye çalışmak ahlaksızlıktır. Zaten her şey resmi gazetede yayınlanacak kadar şeffaf. Azıcık onurunuz varsa belki utanırsınız!"

varank-aciklama.png

(Kısa Dalga)