Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Sezgin: Öğretmenlik yapıp ölse sadece öğrencileri bilecekti

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Ömer Sezgin: Öğretmenlik yapıp ölse sadece öğrencileri bilecekti
Karkamış’a yapılan roket-havan saldırısı sonucu yaşamını yitiren 22 yaşındaki öğretmen Ayşenur Alkan’ın cenaze törenine katılan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Osman Sezgin, "Ayşenur öğretmenimiz eğer ömrü boyunca öğretmenlik yapsa ve ölseydi sadece sınıfındaki öğrencileri onu bilecekti" dedi. Sezgin'in açıklamalarına sosyal medyada da büyük tepki çekti.

Gaziantep’in Karkamış ilçesine yapılan roket-havan saldırısı sonucu yaşamını yitiren Ayşenur Alkan’ın cenaze töreninde konuşan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Osman Sezgin'in cenazenin ardından yaptığı konuşmada, “Ayşenur öğretmenimiz eğer ömrü boyunca öğretmenlik yapsa ve ölseydi sadece sınıfındaki öğrencileri onu bilecekti. Ama şimdi Ayşenur öğretmenimiz öyle bir öğretmenlik makamına yükseldi ki bütün millet onu biliyor.” dedi. Sezgin'in sözleri sosyal medyada da büyük tepki topladı.

‘Çok yönlü bir şehitin karşısındayız’

Sezgin, konuşmasına şöyle devam etti:

"O bütün insanlığın öğretmeni oldu ve kıyamete kadar, insanlık durduğu sürece onun adı öğretmenlik yapmaya devam edecektir. Bizim kültürümüzde, inancımızda ilim yolunda yürürken, ilimle meşgul olurken ölen de şehittir. Dolayısıyla Ayşenur öğretmenimiz hem canını vatan için vermiş bir şehit hem de ilim yolunda yürürken şehit olmuştur. Dolayısıyla bu kadar çok yönlü bir şehidin karşısındayız. Ayşenur öğretmenimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun, o insanlığın önünde bir rehber, bir nur, bir barış ve sevgi yolu olacaktır. Tuttuğu kalemle insanlığa insanlığı öğretecektir. İnsanlığı bilmeyen vahşi, satılmış o hainlere insanca yaşamanın ne olduğunu anlatacaktır. Ayşenur öğretmenimizin canından daha kıymetli bildiği vatanı, bayrağı, kitabı vardı. O değerler uğruna canını verdi ve değerler uğruna verdiği o canı, ebedileşti. Artık o bütün milletin öğretmeni, bütün milletin bayrağı. Dün ölseydi toprak olacaktı, bugün milletin gönlüne, milletin kalbine gömüldü ve milletin bayrağı oldu."

Ne olmuştu?

Karkamış ilçe merkezine dün 10 havan-roket atılmış, roketlerin isabet ettiği Kocatepe İlkokulundaki 22 yaşındaki öğretmen Ayşenur Alkan ile çevredeki 5 yaşındaki Hasan Karataş hayatını kaybetmişti. (Kısa Dalga)