Narkotik Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı: Metamfetamin Breaking Bad yüzünden bela oldu

Narkotik Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı: Metamfetamin Breaking Bad yüzünden bela oldu

EGM Narkotik Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı Dr. İbrahim Seydioğulları, Deniz Gürel'in hazırladığı Ankara'da Neler Oluyor programında önemli açıklamalarda bulundu. Gündeme atılan uyuşturucu iddialarına cevap veren Seydioğulları, "Metamfetamin in özellikle Breaking Bad' dizisi yüzünden dünyaya bela olduğunu söyledi.

EGM Narkotik Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanı Dr. İbrahim Seydioğulları, Deniz Gürel'in hazırladığı Ankara'da Neler Oluyor programında, Türkiye'de uyuşturucu kullanımına ilişkin bilgeler paylaştı.

"Türkiye’de TUBİM tarafından yapılan bir anket çalışması var 2011’de burada ortalama ilk kullanım yaşı 21, 2018’de yapıldı ve burada 19.5 gördük ve 2021 yılında ortalama 20.22 görmüşüz" diyen Seydioğulları, "Aileler çocuklarının uyuşturucu kullandığını 15 ay sonra fark ediyor, işin sıkıntısı %40’ı bunu biliyor. İlk öğrenenler yüksek yüzdeyle anneler, anne eğitim projemizin temelinde de bu veriler yatıyor" diye konuştu.

Metamfetaminin sadece Türkiye için değil dünya için en büyük tehdit olduğunu belirten Seydioğulları, "Dijital platformlarda uyuşturucuya özendirme var" dedi ve şöyle devam etti:

"Metamfetamin ve bu son 4-5 yılda dünyada yaygınlaşmaya başladı. Özellikle buna ilişkin çok izlenen dizilerden kaynaklı olarak dünyaya bela olduğunu düşünenlerdenim hatta Ankara’da duvarda grafiti gördüm, sildirdik. İster istemez merak uyandırıyor."

Seydioğulları soru üzerine de özellikle Breaking Bad dizisinden söz ettiğini vurguladı.