Özak Tekstil işçilerinin direnişi 4. gününde: 'Bizim kaderimiz bir. Biz kazanırsak siz de kazanacaksınız'

Özak Tekstil işçilerinin direnişi 4. gününde: 'Bizim kaderimiz bir. Biz kazanırsak siz de kazanacaksınız'
Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Özak Tekstil’de sendikal baskılara karşı direnişe geçen işçilerin direnişi bugün dördüncü gününe girdi. Yaşadıkları baskıya isyan eden bir işçi , "4 gündür kolluk kuvvetlerinin baskısı altındayız. Her tarafımızda barikat var. Kadın işçilerin lavaboya gitmesine bile izin verilmiyor. Resmen buraya hapsedildik" dedi.

Şanlıurfa’da bulunan Özak Tekstil yönetimi, aylardır sendikada örgütlü işçiler üzerinde baskı kuruyor. Baskılar sonucunda direnişe geçen işçiler, işyeri önünde nöbet eylemi başlattı.

Hak İş'e bağlı Öz İplik İş Sendikası'ndan istifa edip BİRTEK SEN'e üye olukları için aylardır baskı ve mobbinge maruz bırakılan; BİRTEK-SEN üyesi bir kadın işçinin de işten atılması üzerine üretimi durdurarak direnişe başlayan işçiler çektikleri videolarla diğer işçi ve emekçileri dayanışmaya çağırdı.

'Dün bize coplarla saldırdılar, arkadaşlarımızı darp ettiler'

Ekmek ve Gül'de yer alan habere göre kadın işçiler şunları söyledi:

"Buradan Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesinden Özak Tekstil önünden bütün dünyaya sesleniyoruz. Bu fabrikada işçilere uygulanan baskı, tehdit ve mobbinge karşı kadın işçilere yapılan baskı ve tehditlere karşı, sendika değiştirmek baskısına karşı 4 gündür direniyoruz. İçerdeki baskılar ve işten atmaların son bulması, atılan arkadaşlarımızın işe geri alınması için direniyoruz. Burada Levi's'a üretim yapıyoruz. 4 gündür burada kolluk kuvvetlerinin baskısı altındayız. Dün bize coplarla saldırdılar, arkadaşlarımızı darp ettiler, sendika yöneticilerimizi gözaltına aldılar."

'Sesimizi duyun'

"Bugün de her tarafımızda barikat var. Sokak giriş çıkışlarını kapattılar. Arkadaşlarımızın tuvalete, camiye, namaz kılmaya gitmesine bile izin vermiyorlar.Fabrika kapılarını kapattı. Kadın işçilerin lavaboya gitmesine bile izin verilmiyor. Resmen buraya hapsedildik. Bize resmen toplu işkence ediliyor. Acil lavabo ihtiyacı olan arkadaşlarımız var. Günlerdir Levi's'a sesimizi duyurmaya çalışıyoruz ama bizi duymuyorlar. Buradan bütün dünyaya sesleniyoruz. Lütfen sesimizi duyurun. Levi's'a karşı harekete geçin. Protesto edin. Boykot edin, eylem yapın. Lütfen bir şeyler yapın. Sesimizi duyun.”

'Bizim kaderimiz bir. Biz kazanırsak siz de kazanacaksınız'

İşçiler adına açıklama yapan Halil Karataş ise Öz İplik-İş’in işçinin değil patronun yanında olduğunu söyledi. Talepleri karşılanana kadar mücadeleyi sürdüreceklerini vurgulayan Karataş, OSB’deki diğer iş yerlerinde çalışan işçilere de seslenerek, “Bizim kaderimiz bir. Biz kazanırsak siz de kazanacaksınız” dedi. BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, "İşten atılan arkadaşımız işine geri dönene kadar direnmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Dün işçilere müdahale edildi, sendika başkanı gözaltına alındı

Şanlıurfa Valiliği, 29 Kasım 2023’ten 2 Aralık 2023 tarihine kadar kentteki eylem ve etkinleri yasaklamış, sendikal hakları için geçtiğimiz günlerde iş bırakan Özak Tekstil işçilerine müdahale eden jandarma, BİRTEK-SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen ve iki sendika temsilcisini de gözaltına almıştı. (Kısa Dalga)

Kısa Dalga Tv