Türker Ateş'ten BOTAŞ ve Elektrik Üretim A.Ş. tepkisi: Görev zararları astronomik derecede artıyor

Türker Ateş'ten BOTAŞ ve Elektrik Üretim A.Ş. tepkisi: Görev zararları astronomik derecede artıyor
BOTAŞ ve Elektrik Üretim A.Ş.'nin artan zararlarına tepki gösteren CHP'li Türker Ateş, "BOTAŞ Elektrik Üretim A.Ş. ve Elektrik İletim A.Ş. vatandaşa destek olmak için mi zarar ettiriliyor yoksa dağıtım şirketlerine kaynak aktarılmak için mi?" diye sordu.

TBMM Genel Kurulu’nda 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi ile Sayıştay raporlarının görüşmeleri devam ediyor.

Genel Kurul'da bugün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Savunma Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçeleri görüşülüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesi üzerine söz alan CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş, BOTAŞ’ın ve geçtiğimiz yıl özelleştirilen Elektrik İletim AŞ'nin zarar etmesine karşı konuştu.

'Bu kurum zarar bahane edilerek kelepir fiyata satılacak mı?'

Ateş, "Enerji Bakanlığına bağlı BOTAŞ ve Elektrik Üretim A.Ş.’nin görev zararı astronomik derecede artıyor. Geçen sene doğal gaz fiyatları zirve yaptı. Geçen yılın tamamında BOTAŞ’a ödenen görev zararı 5 milyar; bu yılın ilk on ayında 62 milyar artış, yüzde 1.140. Elektrik İletim AŞ 2001 yılında 4,9 milyar lira kâr ederken 2022 yılında Cumhurbaşkanlığı kararıyla özelleştirme kapsamına alınıyor. 2022 yılında faaliyet raporuna göre 10 milyar liraya yakın zarar ediyor. Bu kurum zarar bahane edilerek kelepir fiyata satılacak mı? BOTAŞ Elektrik Üretim A.Ş. ve Elektrik İletim A.Ş. vatandaşa destek olmak için mi zarar ettiriliyor yoksa dağıtım şirketlerine kaynak aktarılmak için mi?" dedi.

'EPDK Başkanının keyfi yerinde'

Ateş konuşmasına şöyle devam etti:

"Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) elektrik tüketicilerini değil elektrik şirketlerini kolaylayan bir yapı kazanmış durumda. EPDK’nin mevcut başkanı çoklu maaş uygulamalarından alan bürokratlarımızdan. EPDK Başkanı aynı zamanda Türk Hava Yolları’na bakım, onarım ve modifikasyon işlemleri amacıyla kurulan Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.'de de yönetim kurulu üyesi. EPDK Başkanının keyfi yerinde, buna şüphe yok ancak kurumun işletmeleri yüzünden kamu şirketleri zarar ediyor. Sayıştayın 2022 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın denetim raporunda elektrik dağıtım şirketlerinin Elektrik İletim A.Ş.’ye borçlarını zamanında ödemediği tespit ediliyor. 2022 yılında 10 milyar liraya yakın zarar eden Elektrik İletim A.Ş. bu durumu EPDK’ye bildirdi ancak EPDK zaten özelleştirme kapsamına alındığı için kılını bile kıpırdatmadı."

'EPDK dağıtım şirketlerine kıyak geçti'

Ortada görev ve ihmal şüphesi olan 2 kurum var: TEİAŞ ve EPDK. Bakanlığa soru önergemizi tekrar verdik, yanıtta geç tahsilatların faizini yüzde 60’a çıkararak yaptırım öngördüğünüz söyleniyor. EPDK bu kararı ne zaman aldı? 29 Temmuz 2023’te. Sayıştay’a tahsil edilemeyen alacakların tespiti hangi dönemi kapsıyor? 2022 yılı ve öncesini. Olan olduktan sonra, özelleştirme kapsamında kurulu zarara uğrattıktan sonra EPDK yöneticilerinin akıllarına geç tahsil edilen alacaklar için olan faizi yüzde 60’a çıkarmak gelmiş. Burada baş sorumlu EPDK’dir, asli görevini yapmamıştır, dağıtım şirketlerine kıyak geçmiştir." (ANKA)

Kısa Dalga Tv