Oy ve Ötesi'nden Ahu Sun anlatıyor: Seçim günü anlık olarak tutanak ve verilere ulaşacağız

Oy ve Ötesi'nden Ahu Sun anlatıyor: Seçim günü anlık olarak tutanak ve verilere ulaşacağız
Azmi Karaveli, 'Muhabbet 23' programında Oy ve Ötesi Derneği Genel Sekreteri Ahu Sun'la 14 Mayıs seçimlerini, sandık güvenliğini, müşahit olmayı konuşuyor. Sun, seçim günü anlık olarak tutanaklara ve verilere ulaşacaklarını söylüyor.

2014 yılında kurulan Oy ve Ötesi Derneği’nin Genel Sekreteri Ahu Sun, herkese eşit mesafede olduklarını ve 14 Mayıs seçimleri için 100.000 gönüllüyü hedeflediklerini belirterek herkesi sandıklarda müşahit olmaya çağırdı.

Kısa Dalga’da Azmi Karaveli’nin hazırladığı “Muhabbet ’23” podcast programına katılan Ahu Sun, “Keşke Oy ve Ötesi’ne ihtiyaç olmasa. Sivil toplum kuruluşları zaten belli bir misyon ve vizyonla hareket ederler ve misyonlarını tamamladıkları zaman kapanmak isteyebilirler. Dolayısıyla gönül ister ki, bir gün Oy ve Ötesi tamamen çalışma alanını değiştirebilsin” dedi.

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

Oy ve Ötesi başlığı altında OCR teknolojisiyle hazırlanan uygulama sayesinde seçim günü anlık olarak tutanaklara ve verilere ulaşacaklarını anlatan Sun, bu verileri isteyen bütün partilerle paylaşacaklarını söyledi.

“Seçim senin” sloganını benimsediklerini ifade eden Sun, herkesi Oy ve Ötesi gönüllüsü olmaya çağırdı: “Sizin oy verme hakkınız var ise bu seçim de size aittir. “Seçim senin” diyoruz, hatta sloganımız o. Neden oyuna, hakkına sahip çıkmayasın? Gel şeffaflığını sağla. Kendin de gözlemle, için de rahat etsin. O yüzden buyurun gelin diyoruz. İlla siyasi propaganda yapmak istiyorsanız siyasi partilere dahil olabilirsiniz. Ama derdiniz vatandaş olarak ben de elimi taşın altına koyayım, olduğum yerden eleştirip endişelenip kuracağıma ben de bu işe dahil olayım bakayım nasıl oluyor diyen herkes bize katılabilir.”

2 Nisan tarihinin önemine dikkat çeken Oy ve Ötesi Derneği Genel Sekreteri Ahu Sun, bu tarihe kadar seçmen kayıtlarını kontrol etmeleri konusunda herkesi uyardı: “2 Nisan tarihine kadar lütfen seçim kütüklerinizi kontrol edin. Bu tarihe kadar itiraz edebilirsiniz. Muhtarlıklardan, e-devletten ve YSK’nın sitesinden kendi seçmen kaydınızı kontrol edebilirsiniz, nerede kayıtlı olduğunuzu görebilirsiniz. Eğer kayıt olduğunuzu gördüğünüz yerde yaşamıyorsanız ve ikametgahınız başka bir yerdeyse lütfen İlçe Seçim Kurulu’na gidin ve itiraz edin, bir form dolduruyorsunuz. Yaşadığınız yeri, yani adres beyanınızı, ikametgah kaydınızı gösteriyorsunuz ve 2 Nisan’a kadar bulunduğunuz yerde oy kullanma şansınız var: Bu öğrenciler için de, depremzedeler için de, son dönemde adresini değiştirmişler için de geçerli. Lütfen bunu ihmal etmeyin, bizler demokrasiden yana tarafız diyoruz. Kapımız herkese açık. Gelirlerse çok seviniriz.”

Podcast