AKP'nin üç ayaklı seçim planı

AKP'nin üç ayaklı seçim planı

Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Plan'da hükümetin seçime doğru ekonomide neler yapacağının izleri var: *** Kesenin ağzını aç. Perişan ettiğin dar gelirliyi biraz rahatlat. *** Enflasyona değil yine büyümeye odaklan, işsizlik patlamasını önle. baz etkisiyle düşüşü, “Enflasyonu nasıl da düşürdük” diye sat. *** ‘Dostlardan’ Döviz Bul, Satarak Kuru Tut. Patlarsa her şey altüst olur.

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

Gazeteci İbrahim Ekinci, Marjinal Fayda'da, küresel ve ulusal ekonomiyi anlamak, kararlar alırken sağlıklı öngörüler oluşturabilmek için bir haftanın panoramasını çıkarıyor. Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Plan'da hükümetin seçime doğru ekonomide neler yapacağının izleri var:

* KESENİN AĞZINI AÇ. PERİŞAN ETTİĞİN DAR GELİRLİYİ BİRAZ RAHATLAT

"Kesenin ağzını açacağı belli oldu. Haziranda ek bütçede 2022 için öngörülen açık 278 milyar lira. OVP’de 460 milyar lira çıkarılmış. 2023 için açık tahmini 659 milyar lira! Anlaşılıyor ki bu yıl ve önümüzdeki yıl ilk yarıda, seçim öncesi doludizgin bir seçim ekonomisi uygulanacak. (Ayrıntı için Ümit Akçay’ın yazısına bakılabilir)

* ENFLASYONA DEĞİL YİNE BÜYÜMEYE ODAKLAN, İŞSİZLİK PATLAMASINI ÖNLE. BAZ ETKİSİYLE DÜŞÜŞÜ, “ENFLASYONU NASIL DA DÜŞÜRDÜK” DİYE SAT.


Enflasyonu düşürmek için hiçbir şey yapmıyorlar. Yapamıyorlar. Yine büyümeye odaklanmayı seçtiler. Politika faizi 13’e düşürüldü. Bankalara faiz baskısıyla piyasa faizleri de bir miktar aşağı geldi. Daha önemlisi KGF’den 450 milyarlık paket hazırlığı yapılıyor. Kredi kullanımı da devam ediyor. (Bkz e507’nin verileri)

* ‘DOSTLARDAN’ DÖVİZ BUL, SATARAK KURU TUT. PATLARSA HER ŞEY ALTÜST OLUR


Türkiye’nin dış politikasında iki yönlü çıkışlar izleyeceğiz. Birincisi potansiyel gerginlik alanları üzerinde çalışma, ikincisi döviz ihtiyacına göre politika değişiklikleri. Dövize endeksli dış politika izleyeceği. S. Arabistan, BAE böyle oldu. Rusya böyle oldu. Son NATO toplantısındaki görüntünün ardından yeniden Şangay 5’lisi ve BRİCS gündeme geldi. Suriye’ye operasyon ertelendi. Nükleer santral iddiaları rafa kaldırıldı. Bütün bunların tek amacı var: Döviz bulmak! Rusya’dan döviz de geldi nitekim.

Etiketler :