Borsa’da akıl almaz işler

Borsa’da akıl almaz işler

Gazeteci İbrahim Ekinci, Marjinal Fayda'da, küresel ve ulusal ekonomiyi anlamak, kararlar alırken sağlıklı öngörüler oluşturabilmek için bir haftanın panoramasını çıkarıyor.

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

AKP, seçime üç kala evsiz barksızları hatırladı

Yıllar yılı konut piyasasını ranta çevirdiler. Müteahhidi, yatırımcısı kazandı. Milyonlarca konut yapıldı ama dar gelirlilerde konut sahipliği oranı 15 puan geri gitti. Enflasyon da patlayınca gençlerin, yeni evlilerin ev sahibi olma umudu tamamen bitti. Şimdi seçime üç kala konut kampanyası ilan ettiler. Yoksulları düşünmüyorlar, oy kaybını durdurmak istiyorlar.

24,5 milyarlık net hata noksan mı olur?

Cari açık artıyor. 7 ayda 34,5 milyar dolarlık açık verildi. Bunda şaşıracak bir şey yok. Şaşırtıcı olan açığın 24.5 milyar dolarlık kısmının kaynağı belirsiz döviz girişiyle karşılanması. Hata dediğin birkaç on milyon veya birkaç yüz milyon dolar olabilir. Bu olağandır. Ama 24.5 milyar doların bir açıklaması yok. Açıklamıyor merkez bankası. Konunun kokusu artık Türkiye sınırlarını aştı. Dünya konuşuyor

Borsa’da akıl almaz işler! Küçük yatırımcı yine çarpıldı

Borsa’da, özellikle Varlık Fonu bünyesindeki kamu bankalarının hisseleri öncülüğünde şaşırtıcı bir yükseliş yaşandı. Bakan Nebati, vatandaşı açıktan borsaya teşvik etti. Borsa yükseldi, yükseldi ve sonra tepede kar realizasyonu başladı, satışlar geldi. Küçük yatırımcı yine çarpıldı. Olay, uzmanlarca akıl almaz bulunuyor çünkü bu bir manipülasyona benziyor ve bir operasyon yapıldığı kuşkusunu doğuruyor. SPK ortada yok. Olay akıl almaz çünkü işin içinde kamu bankaları var.

Etiketler :