Borsa’da kurtarma operasyonu yapıldı

Borsa’da kurtarma operasyonu yapıldı

Gazeteci İbrahim Ekinci, Marjinal Fayda'da, küresel ve ulusal ekonomiyi anlamak, kararlar alırken sağlıklı öngörüler oluşturabilmek için bir haftanın panoramasını çıkarıyor...

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

Erdoğan talimatı verdi. MB, politika faizi indirimlerine devam edecek. Hedef tek hane! Bu olursa, kur üzerinde, enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı devam edecek. Enflasyonla mücadele yok anacak hükumet aralık ayı sonrası baz etkisini, “demiştik, düşürdük” olarak satmaya hazırlanıyor.

Erdoğan, yılbaşında maaş zamları olacağını açıkladı. Milli hasılada ücret payını son 5–6 yılda % 40’tan %25 seviyelerine çeken politikalar ve yüksek enflasyonla çok sert bir sömürü şoku gerçekleştiren AKP, seçime doğru halkı hatırladı. Seçmen nezdindeki kan kaybını konut kampanyası ve zamlarla durdurmaya çalışıyor.

Dolar yükselişte. Ülkeler paralarını dolara karşı korumaya çalışıyorlar. Tahvil piyasasında sıkıntı büyük. İngiliz MB, uzun vadeli tahvil alımıyla emeklilik fonlarına destek çıktı. Türkiye’de TL’nin erimesi hükümetin derdi gibi görünmüyor. “Dost ülkelerden” kaynak arayışı sürüyor. Rusya’dan gelen milyar dolarlar eritildi. Nebati, Suudiler’in kapısını çaldı.

Borsa’da kurtarma operasyonu yapıldı. Kamu bankaları öncülüğündeki sert yükseliş ve ardından gelen düşüş sonrası, yüksek kaldıraçlı işlemler nedeniyle sıkıntıya giren kurumlar kurtarılıyor. Takasbank, bazı kuruluşlardan hisse alarak sıcak para girişi sağladı.