Seçime doğru: CHP nereye gidiyor?

Seçime doğru: CHP nereye gidiyor?
Ankara siyasi koridorları ne konuşuyor? CHP'nin açıkladığı adaylar neden tepki topluyor? CHP Genel Balkanı Özgür Özel için seçim sonrası 1 Nisan günü ne konuşulacak? Ankara'nın nabzını yakından izleyen Gazeteci Sedat Bozkurt Politicast programında Çağrı Sarı'ya değerlendirdi...

Gazeteci Sedat Bozkurt Politicast programında Çağrı Sarı'ya Ankara kulislerinden değerlendirmeler yaptı. Politicast programından satırbaşları şöyle:

CHP ön seçim yapacağız dedi... İstanbul'da, Ankara'da, Eskişehir'de, Hatay'da kimi belediye başkan adayı ön seçimde gösterilecekse onu seçeceklerdi. Bundan vazgeçtiler... CHP de Belediye Başkanlığı iktidar üretiminin en önemli aparatı haline geldi. Bunu gördük. Beşiktaş belediye başkanının hemen atanmasının kökeninde de bu bulunuyor.


Ve bir anda ilan edilen belediye başkan adayı belediyecilik vizyonuna sahip olduğu için değil, CHP kontenjanından seçilmiştir. Şimdi İzmir'de de aynı tabloyla karşı karşıyayız. Örneğin İstanbul'da Ekrem İmamoğlu aday gösteriyor, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin şube başkanlıkları haline geldi ilçeler..


Sonuç almak istiyorsanız, siyaset yapıyorsanız, doğal olarak ki CHP uygulamalarını savunan ya da temsil eden insanlarla siz seçimlere girersiniz. CHP'li olmayan adaylarla kazandığınız zaman, politik bir kazanç elde etmezseniz. Bunun bir anlamının olması gerekiyor.

Genel başkanı yani nasıl değerlendireceğiz? Yani bütün başarısızlıklar onun sırtına yüklenecek. .. Şunu görüyordum net bir şekilde, düzgün bir stratejiyle, CHP'nin elindeki 11 Büyükşehir Belediye'ni de kazanabilirlerdi ama bu bunu işletemediler.


DEM Parti'de ise üyelerin ya da tabanlarının ilk söylediği şey şuydu: "Sakın ittifak yapmayalım." Buna kayıtsız kalamaz bu parti. Bu nedenle Selahattin Demirtaş, Başak Demirtaş adını dillendirerek hamle yaptı. Dem Parti İstanbul'da aday çıkaracaktır. Ali Kenanoğlu çok önemli bir isim. Başak Demirtaş çok önemli isim...

(Kısa Dalga)

Politicast