Diyarbakır’da ihaleler adrese teslim

Diyarbakır’da ihaleler adrese teslim
İki dönemdir kayyımla yönetilen Diyarbakır’da, kaçak yapılaşma kontrolden çıktı. İhaleler denetlenmiyor, kentin bir Belediye Meclisi de yok. Tarihi Sur korunmuyor... Yüzde 100 Yerel podcastinde Mehveş Evin, Diyarbakır TMMOB Mimarlar Odası eski Başkanı Selma Aslan’la şehrin sorunlarını konuştu.

YÜZDE 100 YEREL - DİYARBAKIR'I DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Diyarbakır, Mardin ve Van ile birlikte kayyım atanan üç büyükşehirden biri.

Ayrıca 2019 seçimlerinden sonra HDP’nin kazandığı 65 belediyeden 48’i halen kayyımla yönetiliyor. Sözkonusu il ve ilçelerin Belediye Meclisleri de feshedildi.

Diyarbakır TMMOB Mimarlar Odası eski Başkanı Selma Aslan’a göre Diyarbakır’ın üç yıldır “Türkiye’nin en mutsuz ili” olması tesadüf değil, zira halkın seçim hakkı elinden alındı.

“Belediyeye ait pek çok kurum, ya TUGVA gibi bir vakfa, askeriyeye ya da bakanlıkların İl Müdürlüklerine devredildi. Belediye ihaleleri davet usulüyle yapılıyor ve adrese teslim oluyor”, diyor Aslan.

Sadece karpuz ve bilezik heykeli gibi figürlere 4 milyondan fazla harcandı. İklime uygun olmayan palmiye ağaçları dikildi ve kurudu. UNESCO’nun Dünya Mirası listesindeki Sur ve Hevsel Bahçeleri’ndeki tahribat raporlandı.

Bu podcasti dinlerken başvurabileceğiniz kaynaklar:

  • 2019’da Diyarbakır belediye eşbaşkanı seçilen Dr. Selçuk Mızraklı, halen hapiste. ()
  • Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Yaşam Memnuniyet Araştırması
  • Diyarbakır’da sekiz yıllık kayyım yönetimi bilançosu
  • Kentsel dönüşümde Diyarbakır’da neler oluyor?
  • Sivil toplumun “Diyarbakır 5 no’lu cezaevi insan hakları müzesi olsun” çağrısı

Podcast