Dünyada ve Türkiye’de #MeToo

Dünyada ve Türkiye’de #MeToo
MeToo hareketi İran’dan Hindistan’a, Japonya’dan Etiyopya’ya pek çok ülkeye yayıldı. Dünyada ve Türkiye’deki MeToo hareketini İsveçli gazeteci Tomas Thoren, Danimarkalı gazeteci Sultan Çoban, Evrensel’den Sevda Karaca ve Avukat Zelal Pelin Doğan’la konuştuk.Kadınlar için tarihi bir dönüm noktasındayız. Dünyanın dört bir yanında ve Türkiye’de 2017’den bu yana çığ gibi büyüyen kadın hareketi. Binlerce, milyonlarca kadının uğradığı tacizleri ifade etmek için sosyal medyada kullandığı o iki kelime. Me too, yani, ben de.
MeToo ifadesi ilk olarak, aktivist Tarana Burke tarafından 2006 yılında MySpace’te kullanılıyor. Burke, cinsel tacizden sağ kalanlara destek amacıyla bir oluşum başlatıyor ve adını “MeToo” koyuyor.
5 Ekim 2017’de New York Times’da yayımlanan yazı, Hollywood’un ünlü yapımcısı Harvey Weinstein’in yaklaşık 30 yıldır kadınları taciz ettiğini ortaya koyuyordu. 
MeToo hareketi İran’dan Hindistan’a, Japonya’dan Etiyopya’ya pek çok ülkeye yayıldı. 
Kısa Dalga’dan Beril Eski, dünyada ve Türkiye’deki MeToo hareketini İsveçli gazeteci Tomas Thoren, Danimarkalı gazeteci Sultan Çoban, Evrensel’den Sevda Karaca ve Avukat Zelal Pelin Doğan’la konuşuyor.

Podcast