Ekonomi için iki zor hafta başladı

Ekonomi için iki zor hafta başladı
İbrahim Ekinci, seçim sonuçlarının ekonomiye yansımasını ve ikinci tur öncesi neler piyasaları yorumluyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmasına döviz mutedil, borsa ise sert tepki verdi. Dövizin mutedil tepkisinde arka kapı satışları da etkili olmuş olabilir. Borsa ise seçim sonrası ilk iş gününe yüzde 6.4 düşüşle başladı, bankacılık hisselerinde daha yüksek oranlı düşüşler oldu. Haliyle devre kesici çalıştı. Günü yüzde 5.61 düşüşle kapattı. Böylece iyimser beklentiye dayalı yükseliş geri alındı. Fakat en sert tepki CDS’lerde göründü. Kılıçdaroğlu’nun kazanma ihtimalinin yükseldiği kanaati ile birlikte uzun zaman sonra 500 puanın altına indi. Seçimlerden sonra ise yeniden 500’ün üzerine çıktı ve 606’ya kadar tırmandı.

  • İkinci tura kadar geçecek iki hafta içinde ekonominin yönetiminde, politikalarında derin bir farklılaşma beklenmiyor. Ancak piyasalar yönünden hemen sonrası için çok belirsizlik var. Bu da dövize, altına talebi artırabilir. Hükümet kuru tutmak yönünden zorlanabilir ki bu da kritik seçime patlamış bir kurla gitmeyi asla göze alamayacak hükümet için büyük bir sıkıntı alanı. Nisan ayının son haftalarında haftalık bazda artan aşırı satışlar talep baskısının boyutunu da yansıtıyor. Altın satışına da başlanması, 600 milyon dolarlık gaz borcunun dahi ertelenmesi sıkışıklığı yansıtıyor.
  • Meclis çoğunluğunun cumhurda olması piyasanın fiyatlamadığı, beklemediği bir şeydi. Şimdi yeni bir siyasi durum var. Ekonomim Gazetesi’ne konuşan uzmanların değerlendirmeleri şöyle:

Filiz Eryılmaz: “Piyasanın en istemediği sonuçla karşı karşıyayız. Seçimlerin ikinci tura kalmış olması nedeniyle belirsizliğin hala devam ediyor olması, Borsa’da bir satış baskısı yaratacaktır. İkinci olumsuz durum Başkanlık sonuçları itibarıyla baktığımızda, piyasalarda geçen hafta bir hareket gördük. Dünyaca ünlü büyük bir yabancı fonun Sayın Kılıçdaroğlu'nun kazanacağını varsayarak yükselecek olan hisselerde pozisyonlanması ki bu hisseler ağırlıklı olarak bankacılık ve holding hisseleriydi. Bu haber akışıyla küçük yatırımcının ağırlıklı olarak Millet İttifakı adayının kazanacağı ve bu hisselere yönelik pozisyonlanma yapmış olması, Borsa üzerindeki satış baskısının bir diğer önemli sebebi olacak. Önümüzdeki iki haftada volatil bir piyasa bizi bekliyor olacak.”

Sedat Yalçınkaya: “Kısa vadeli bakan yatırımcı için zor bir 15 gün olacaktır. Dolayısıyla kısa vadeli yatırımcılar için kredili, yüksek riskli ve kaldıraçlı işlemlerin zorluğu devam ediyor. Bir miktar nakitte kalmak bu dönemde faydalı olabilir görüşündeyiz.”

Dr. Altuğ Özaslan: Seçimde değişimi satın alan para çıkarken, son aylarda değişim olur endişesiyle çıkan para geri girecek. Kısa vadede biraz yüksek volatilite görebiliriz ama devamında fiyatlama davranışlarının normalleşmesi ile beraber endeks için yerel seçime kadar pozitif bir görünüm oluşma ihtimalini yüksek buluyorum. Düşük faiz politikası devam edecektir. Serbest piyasa dinamiklerini bozucu tedbirler ve telkinler, zaman içerisinde sertleşerek ve sözlüden yazılıya geçerek mevcut politikayı desteklenmeye devam edebilir Yerel seçime doğru giderken bütçe harcamaları daha da artacaktır, bu da enflasyonun yüzde 40'ın altına inmeyeceğine işaret eder. Mevcut sonuçlara göre, özellikle yabancı sermayenin çıkışının devamı beklenirken, yeni sermaye girişleri beklenmemesi BİST100’ü aşağı yönlü baskı altına alacaktır.

  • Moody’s seçimlerin ardından yayımladığı değerlendirmesinde, “Yeni bir Erdoğan dönemi mevcut ortodoks dışı ve sürdürülemez politikaların, çok yüksek enflasyonla birlikte makroihtiyati tedbirlerin ve ağır kur baskılarının devamına işaret edebileceğini belirtti.”

Podcast