Enflasyonla mücadele tamamen terk edildi

Enflasyonla mücadele tamamen terk edildi

Gazeteci İbrahim Ekinci, Marjinal Fayda'da, küresel ve ulusal ekonomiyi anlamak, kararlar alırken sağlıklı öngörüler oluşturabilmek için bir haftanın panoramasını çıkarıyor...

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

Son birkaç gün içinde 12 merkez bankası faiz artırırken, bizim Merkez Bankası indirdi. Hükumetin büyüme istediği bilgisiyle birlikte, politika faizlerinin tek haneye kadar indirilmesi olasılığı arttı. Enflasyonla mücadele tamamen terk edilmiş durumda. Hükümet, baz etkisinin çalışmasını, “indirdik” havası atmak için aralık ayını bekliyor.

Enflasyonla patlayan konut fiyat ve kira artışlarının yarattığı perişanlığı 250 binlik konut projesiyle aşmaya çalışan hükumet seçim rüşveti kabilinden ücret – maaş zamlarına hazırlanıyor. Bir yandanda KGF eliyle yeni bir kredi pompalama hazırlığı var. Asıl yakıcı ihtiyaç döviz bulmak… Dostlardan borç dilenmeye devam edilecek.

Küresel ekonomi resesyonla enflasyon arasında sıkıştı. Gelişmiş ülkeler enfasyonu önceliyor, faizleri artırıyorlar. Dünya Bankası, faiz artırımlarının resesyon olasılığını artırdığına dikkat çekiyor. Türkiye için iyi haber yok. Gelişmişler faizleri artırdıkça dolar – euro, TL’ye karşı güçleniyor. Resesyon olasılığı ise dış ticaretti daraltacak.

Borsa skandalının yankıları sürüyor. Ekonomi tarihimize 128 milyar dolar rezervin çarçur edilmesine eş değerdeki bu büyük skandalda, iddialara göre küçük yatırımcı 5 – 6 milyar dolar civarında çarpıldı. Olayı sıradan bir manipülasyondan skandal boyutuna taşıyan ise kamu bankalarının işin içinde olması…

Bakan Nebati’nin görevdeki bir yılı doldu. Enflasyonla baş edemeyip kuru da tutamayınca yüksek kurun faydalarını keşfeden bakan, “İhracatımız artacak, cari açık düşecek, döviz bollaşacak, kur ve enflasyon da düşecek” vaadini Yeni Ekonomik Program diye sundu. Ne var ik bütün vaatleri çöktü. Türkiye, ekonomide bakanın devraldığı günden çok daha kötü durumda.