İYİ Parti Genel Sekreteri Poyraz: Ümit Özdağ maniple edildi

İYİ Parti Genel Sekreteri Poyraz: Ümit Özdağ maniple edildi
25 Ekim 2017’de kurulan İYİ Parti, üçüncü yıl dönümüne parti içi tartışmalarla giriyor. Partinin kurucularından İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın İl Başkanı Buğra Kavuncu’ya yönelik “FETÖ”cü suçlaması yargıya taşındı. İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, “Bu manipülasyonla, buna cüret edenle ilgili tahkikatlarımız devam ediyor. Düğmeye basıldı. Ama o düğmeler o eski siyasi hamaset o eski siyasi ayak oyunlarına karşı İYİ Parti efsunlu”

İYİ Parti 20 Eylül'de gerçekleştirdiği 2. Olağan Kurultayı'ndan bu yana oldukça hareketli günler yaşıyor. Kurultay'da "oy verilmeyecekler" başlıklı bir listenin dağıtılmasıyla daha görünür hale geldi bu hareketlilik. Söz konusu listede ismi en başta yer alan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın partisinin İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'ya  "FETÖ"cü olmakla itham etmesiyle partideki gerginlik zirveye çıktı. Kavuncu suç duyurusunda bulundu, İYİ Parti de soruşturma başlattı.  

Kulislerdeki üç senaryo

Özdağ neden böyle bir iddia ortaya attı? İYİ Parti kulislerinde farklı senaryolar konuşuluyor. Birincisi, Libya'da şehit edilen MİT'çilerin isimlerinin açıklanmasına ilişkin TBMM'ye verilen fezleke Ümit Özdağ'ı ürküttü. İkincisi, Özdağ'ın genel başkanlık istemesi ancak Akşener'in bunun için Kavuncu'yu desteklediğini düşünmesi, üçüncüsü ise, Özdağ’ın grup başkanvekili olamayınca fitili ateşlediği yönünde.  

“Oy oranımız 13 – 15’in üstünde”

İyi Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, parti içinde yaşananları Kısa Dalga’ya şöyle değerlendirdi:
“Sayın Özdağ’ın yapmış olduğu açıklamaları son derece hayretle izledim. Benim gibi Türkiye de hayretle izledi. İYİ Partili, AK Partili, CHP’li MHP’li ve diğer partiler DEVA olsun Gelecek olsun fark etmiyor herkes hayretle izledi. İYİ Parti’nin oy oranı 13-15 bandının üstüne çıktı ve hatta birkaç aydır sabitlendi. Sayın Özdağ’ın gerçekle alakası olmayan ve kendisini merkeze alıp yaptığı açıklamaların zamanlamasına baktık. AKP Grup Başkanvekili Sayın Bülent Turan adeta bu konuyu üstlenircesine atmış olduğu tweet ve onun retweet edilmesi. CNNTürk’te partim adına konuşurken Bağımsız Milletvekili İsmail Ok bağlandı ve  Özdağ ile entegre olmuşçasına sürece ilişin ithamlarda . Ben deneyimli bir siyasetçi ve bir akademisyen olarak Sayın Özdağ’ manipüle edilmiş olabileceğini söyledim. Bu manipülasyonla ilgili bizim de titizlikle buna cüret edenle ilgili tahkikatlarımız devam ediyor parti olarak. Ancak bunu doğrudan ortaya koymamız için bir takım veriler, deliller üzerinden gitmemiz lazım. Biz sadece ilk gördüğümüz fotoğrafları önümüzdeki şemaya yerleştiriyoruz.
 

İYİ Parti efsunlu
Sayın Genel Başkan’ın bir açıklaması vardı; birileri düğmeye basar diye. Düğmeye basıldı. Ama o düğmeler o eski siyasi hamaset o eski siyasi ayak oyunlarına karşı İYİ Parti efsunlu. İYİ Parti’yi bu hamlelerle bu eskide kalmış oyunlarla kimsenin yıpratabilme ihtimali yok. Sayın Özdağ benim rakibim, düşmanım, hasmım ya da bu partinin düşmanı değil ki. Bu partinin kurucularından, milletvekili, bu parti için emekleri var. Dolayısıyla ben kendimi Sayın Özdağ’a karşı koruyacak, sakınacak ya da bir strateji yapacak bir konumda değerlendirmiyorum. Sayın Özdağ meslek gelenekleri ve alışkanlıkları da dikkate alınarak bir odak tarafından manipüle edilmiş anladığım kadarıyla.”


Ne olmuştu?


Önce bir haftalık süreci özetleyelim:

Özdağ’ın “bombası”
Özdağ Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan'ı arayarak "Bombayı patlatacağım" dedi ve gerçekten bomba bir iddiayı partinin tam ortasına koydu. Özdağ "Bir FETÖ'cü sivil topum örgütünün eğer başkan yardımcılığını yapıyorsanız, öncesindeki ve sonrasındaki başkan FETÖ'cü ise, bu arada yıllar boyunca FETÖ ile ilgili bir olumlu ya da olumsuz açıklamanız yoksa, sosyal medya hesaplarınız bomboşsa bu şekillendirilmiş demektir” dedi.
Genel Başkan Meral Akşener'i de uyardığını kendisinin de hem MİT hem de Genelkurmay Başkanlığı'na Kavuncu'yu sordurttuğunu söyleyen Özdağ " Meral Hanım bana devlette böyle bir bilgi yok dedi. Ben de diyorum ki devlet her bilgiyi paylaşmaz. Bir de açık bilgiler var bunlara baktığınız zaman FETÖ'nün kendi yapılanması içerisinde önemli yerlere kendi elemanları dışında kimseyi getirmediğini biliyoruz" diye konuştu.  

Kavuncu’dan suç duyurusu

Bu iddiaların hedefindeki isim İstanbul İl Başkanı Kavuncu ise Özdağ hakkında suç duyurusunda bulundu. İYİ Parti'nin büyüme ve yükseliş sürecinden bazı çevrelerin rahatsız olduğunu savunan Kavuncu, partisi yükselişte olduğu için kendilerine yönelenlerde tereddüt yaratmak, zihinlerinin bulandırılmak istendiğini ileri sürdü. Buğra Kavuncu, FETÖ’ü iddialarına da " Ben FETÖ'cü değilim. FETÖ terör örgütüne her dönem her soru sorulduğunda lanet okudum. FETÖ terör örgütü ile herhangi bir şekilde irtibatım, iltisağım olmamıştır" diyerek yanıt verdi.  

Akşener izlemede

Olayları uzaktan izlemeyi tercih eden İYİ Parti Lideri Meral Akşener ise grup toplantısı öncesi şunları söyledi: "Biz partimize bir saldırının olacağını bekliyorduk elbette. Çünkü araştırma şirketlerinde 13-15 arasında sonuçlar bulununca pışpışlığını her zaman yapar onu biliyorduk da şimdi bakacağız. Mahkeme bir karar verecek, o zaman akla kara birbirinden ayrılacak."  
İyi parti dosyasını okumak için tıklayın.

Podcast