"KANAL İSTANBUL PROJESİNİN GERİ DÖNÜLMEZ HATALARI"

"KANAL İSTANBUL PROJESİNİN  GERİ DÖNÜLMEZ HATALARI"
İlham Verisi’nde Melis Tufur, Dr. Işıkhan Güler’le Kanal İstanbul Projesi’ne kıyı ve liman mühendisliği perspektifinden bakıyor. Dr. Güler, “Kanal İstanbul ÇED raporu bize ne anlatıyor?” sorusuna yanıt verirken, projedeki geri dönülmez hataların altını çiziyor.İlham Verisi’nde Melis Tufur, Dr. Işıkhan Güler’le Kanal İstanbul Projesi’ne kıyı ve liman mühendisliği perspektifinden bakıyor.
Dr. Güler, “Kanal İstanbul ÇED raporu bize ne anlatıyor?” sorusuna yanıt verirken, projedeki geri dönülmez hataların altını çiziyor.
Projede “Karadeniz dalga tahminin de doğru hesaplanmadığını” söyleyen Güler, “Karadeniz kıyılarında el değmemiş 38 km lik alanı doldurarak doğal yaşam alanları yok edilecek. Denizden çıkarılacak 60 milyon m3 taramanın nereye döküleceği belli değil, dolgu alanlarına taşınması ayrı bir sorun. Tuna’dan kirli su akışı Kanal İstanbul’ la birlikte daha da artacak. Deniz suyunun Terkos’a karışması riski var.Bize ne kazandıracağı belli olmayan ve çevresel açıdan geri dönülmez zararlar verecek Kanal İstanbul’a ihtiyacımız yok” uyarılarında bulunuyor.

Podcast