‘Karanfil’lerinin mezarını arayan insanlar: Cumartesi Anneleri

‘Karanfil’lerinin mezarını arayan insanlar: Cumartesi Anneleri

Dünya tarihinin belki de en uzun süren barışçıl eylemi “Cumartesi Anneleri”ni, 28 yıldır süren bu hak arayışının içinden iki isimle konuştuk. Maside Ocak, kardeşi Hasan Ocak’ı ve onun gözaltında kaybedilmesinden sonra başlayan süreçte yaşananları anlatıyor. Onlar için “karanfiller”in anlamı ne? Cumartesi Anneleri, Galatasaray’da olmayanlara ne kattı?

ERSAN ATAR


Dünya tarihinin belki de en uzun süren barışçıl eylemi “Cumartesi Anneleri”ni, 28 yıldır süren bu hak arayışının içinden iki isimle konuştuk.

Maside Ocak, kardeşi Hasan Ocak’ı ve O’nun gözaltında kaybedilmesinden sonra başlayan süreçte yaşananları anlatıyor. Onlar için “karanfiller”in anlamı ne? Polis, bir annenin elindeki fotoğrafı yırttığında "kayıp"ı nasıl tekrar ölüyor? Önceleri “kayıpları bulma” ve “sorumluları yargılatma” umudu taşıyan eylem sonraları nasıl “mezar taşı bulma umudu”na dönüştü? Cumartesi Anneleri, Galatasaray’da olmayanlara ne kattı?

Faruk Eren ise “bir cumartesi”yi, uygulanan şiddeti, siyasetin Cumartesi Anneleri’ni hangi dönemde neden hatırladığını ve sonra unuttuğunu anlatıyor. Bir cumartesi, eyleme nasıl hazırlanılıyor? Eylem kendini tekrar mı ediyor? Cumartesi Anneleri’ne ilgi neden azalıyor? Hepsi ve daha fazlasını podcast serimiz Nasıl Oldu’nun 9. bölümünde bulacaksınız.

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN