SİVİL ÖLÜME MAHKUM EDİLENLERİN MÜCADELESİ

SİVİL ÖLÜME MAHKUM EDİLENLERİN MÜCADELESİ
Eşit Haklar İçin İzleme Derneği ve Kısa Dalga işbirliğinde hazırlanan Yasaksız Meydan'ın onuncu bölümünde İrem Afşin’in konuğu KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik.
PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY'E TIKLAYIN
KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrasında Ağustos 2016'dan itibaren yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHKler) ile görevlerinden ihraç edilen on binlerce kamu emekçisinin işlerini geri istemek amacıyla düzenledikleri barışçıl eylemlerinin nasıl engellendiğini, KHK'lilerin maruz kaldığı 5 yıla yakın süredir devam eden "sivil ölüm" halinin getirdiği hak ihlallerini anlatıyor:
"Düzenli olarak eylemlerimiz engelleniyor, barışçıl eylemlerimiz, basın açıklamalarımız polis müdahalesine uğruyor. Geldiğimiz noktada hak ihlalleri henüz sonuçlanmış değil, sonuçta hepimiz işimize geri dönmüş değiliz. Hukuksuzluk bitene kadar her şartta mücadeleye devam edeceğiz. Bu durum toplumsal bir mücadeleye dönüşmediği sürece, yerel alanlarda bireysel eylemlerle iktidar baskısını alt etmek mümkün değil. O yüzden eylem ve etkinlik programımızı önümüzdeki dönemde daha toplumsal hale getirmek istiyoruz, "birleşe birleşe kazanacağız" diyoruz."