Meçhul 2 milyon oy: Sandık güvenliği ve "usulüne uygun" seçim hileleri

Meçhul 2 milyon oy: Sandık güvenliği ve "usulüne uygun" seçim hileleri

14 Mayıs seçimlerine kısa bir süre kala “Seçim Güvenliği için Sandıkları Korumak” isimli bir kitap çıkaran gazeteci Seçil Türkkan, Kısa Dalga'dan Esra Tokat'a önceki seçimlerde sandık güvenliğini tehdit eden olayları ve müşahitlerle yaptığı görüşmeleri anlatıyor.

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Gazeteci Seçil Türkkan, Kısa Dalga'dan Esra Tokat'a önceki seçimlerde sandık güvenliğini tehdit eden olayları ve müşahitlerle yaptığı görüşmeleri anlatıyor.

2018 yılında yer değiştirilen 2 milyona yakın oyun akıbetini bilmiyoruz’

"2018 yılında yer değiştirilen 2 milyona yakın oyun akıbetini bilmiyoruz’ iddiasını dile getiren Türkkan, "Bu inanılmaz büyük bir rakam. Aslında sonuçları değiştirebilecek bir rakam. Usulsüzlük oy çalınması, bizzat insanların alıp 100 tane fazla oy atması, bir yerde oyların yakılması şeklinde olmak zorunda değil. Gayet tırnak içinde ‘usulüne uygun’ bir şekilde ve işte böyle yapılıyor olabilir ve bu bir buçuk, 2 milyon oyun akıbetini bilmiyoruz. Esas mesele işte bütün bunlara dair iktidarın ne söyleyeceği. Yani biz insanız, biz şüpheleniriz biz oy kullanıyoruz. Biz bunun hakkını sormak için kullanıyoruz o oyu. Peki şimdi ne olacak? İktidar buna ne cevap verecek, sorun da bir cevap vermiyor olması, görmezden geliyor olması" diyor.

Türkkan, “Hepimiz birbirimizden korkar haldeyiz. Ama bütün anlatılardan bunların aslında yıkılmaya başladığı bir zamandan da bahsediyoruz. Korkmadan oyumuzu kullanmak, yılgınlığa kapılmamak... Gidip oyumuzu kullanmalı ve mümkün olduğunca sandıkları korumaya insanları davet etmeliyiz” diyor.

Ne olmuştu?

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) gözlem heyetinde yer alan Alev Korun, referandumda kullanılan oylardan 2.5 milyonunun şaibeli olduğunu söylemiş ve “Mesele yasanın esasında yalnızca resmi oy zarflarına izin veriyor olmasında. Ancak Yüksek Seçim Kurulu deyim yerindeyse hukuka karşı bir karar verdi ve mühürsüz zarfların kabul edilmesi gerektiğini söyledi" demişti.