Sırrı Süreyya Önder, Kısa Dalga Podcast'te: Sol vicdanı bir araya getirebilecek bir hamle yapmamız şart

Sırrı Süreyya Önder, Kısa Dalga Podcast'te: Sol vicdanı bir araya getirebilecek bir hamle yapmamız şart
TBMM Başkanvekili ve YSP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kısa Dalga Podcast’te Azmi Karaveli’nin konuğu oldu.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER'İN KONUK OLDUĞU BÖLÜMÜ BURADAN DİNLEYEBİLİRSİNİZ


YENİDEN VEKİL OLMAYA NASIL İKNA OLDU? Parlamenter siyaset defterini gerçekten kapatmıştım ama ilk defa muhalefetin bu kadar bir araya gelme iradesi başta Kürt meselesi olmak üzere bir umut vermişti herkese. Arkadaşlar da açıkçası onunla ikna ettiler beni.

‘GEZİ’DE ÖNCE VARDI, SONRA GİTTİ’ ELEŞTİRİSİ: Gezi’de 11 gün oradaydım fakat kitleselleşince, mesele milyonlara ulaşınca ‘Bu kitle kendi yolunu kendi çizmeli’ düşüncesine çok çabuk ve kesin bir şekilde varmıştım.
MECLİS KAVGALARI: 10 yıla varan parlamenterliğimde, kürsüde atıştıktan sonra merhaba vermeyecek duruma gelebildiğim ya da geldiğim insan sayısı üçü beşi geçmez.
ÇÖZÜM SÜRECİ NEDEN BİTTİ? Önceki çözüm sürecinde mesele o kadar zehirlenmişti ki bu ön yargılarla boğuşmamız, keskin bir çatışma sürecini bir anda barış sürecine evirebilmemiz için bu barış talebini toplumsallaştırmakta yetersiz kaldık. En büyük özeleştirimiz budur.

YENİ ÇÖZÜM SÜRECİ MÜMKÜN MÜ? Dünyada sonsuza kadar sürmüş hiçbir savaş yoktur. Belki bu mesele çözümü kolay bir mesele değil. Çünkü arka planda yüzlerce yıllık tarihsel, sosyo-kültürel, sosyal ekonomik yüzlerce meseleyi barındırıyor. Ama işin çatışma ve eşitlik boyutunu çözebiliriz, bu bizim elimizde.

DEMİRTAŞ’IN SİYASETİ BIRAKMASI: Selahattin Bey bu geleneğin çıkardığı en yetkin arkadaşlarımızdan, kardeşlerimizden, yoldaşlarımızdan birisidir. Dolayısıyla incindiği, yorulduğu, yıprandığını hissettiği birçok alanda da sonuna kadar haklı olduğunu düşünenlerdenim, onun bütün duygularını görebilen bir yerdeyim.

CENGİZ ÇANDAR VE HASAN CEMAL’İN ADAYLIĞI: İsim tartışmak ne yaa… Bir siyasi parti bunu düşünmüşse bir beklentisi vardır, rol biçmiştir.
Keşke Hasan abi de seçilebilseydi, bunlar önemli tarihsel birikime tekabül eden insanlar. Görüşlerimiz farklı olabilir, oturursak Cengiz Çandar’la saatlerce tartışabiliriz ama özellikle Kürt meselesi bahsinde bu ülkede yoğunlaşmış, emek vermiş, bunun için yaptırımlara uğramış insanların arasında, buna böyle bakmak lazım.

KILIÇDAROĞLU: Kemal Bey'in bir yaklaşımını çok kıymetli buldum, halen de kıymetli buluyorum sürece olan yaklaşımını. Kemal Bey, ilk defa CHP kadroları içerisinde bugüne kadar statükonun, hani gece aklına gelse şeytan vesvese soktu diyebileceği, birçok alana bugüne kadar hiçbir CHP kadrosunda görmediğimiz cesur ve kararlı bir yaklaşım sergiledi, en azından teşebbüs etti.

NE YAPMALI? Bizim sol vicdanı bir araya getirebilecek bir hamle yapmamız şart. Bunu yapamazsak bu enerji yeraltına doğru akar ve magma tabakalarında buhar olur gider.

ENSEYİ KARARTMAYALIM, BİR ŞEYLER YAPALIM: Gerçekten karamsarlığı anlamıyorum, Yüzde 52’nin içinden sadece yüzde 3’lük bir insanı ikna ettiğiniz zaman tablo tam tersine değişiyor. Sizin böyle bir iddianız yoksa zaten karamsar olmaktan başka bir şey de sizi paklamaz zaten. Enseyi karartmayalım, onun yerine bir şeyler yapalım.