Ne prens, ne prenses: İnsani değerlerle çocuk büyütmek

Ne prens, ne prenses: İnsani değerlerle çocuk büyütmek
Erkek çocuklar pembe giyip, bebekle oynarsa cinsiyet karmaşası mı yaşar? Peki ya “Cici kızlar” prenses yerine korsan olmak isterse? Oyunların, oyuncakların, kitapların, renklerin, kıyafetlerin cinsiyeti olur mu?


Oğlunuz daha tay tay yaparken komşu kızın yanağından makas almayı öğretmek, “büyüyünce alalım mı sana o kızı” türevli sorular yöneltmek ya da pipisini amcalara göstermesi için maaile tempo tutmak, erkekler ağlamaz, cici kızlar asla bunu yapmaz demek! İşte bunlar hep cinsiyetçi tuzaklar! Çoğu zaman farkında bile olmadan bu cinsiyetçi tutumları, yargıları, onların bilinçaltına usul usul kazıyoruz. Yaptığınız espri o an herkese şirin gelebilir, söylediğiniz cümle çok masum görünebilir ama aslında erkek üstünlüğüne vurgu yapıyor, alttan altta kızların alınabilecek birer nesne olduğunu öğretiyorsunuz. Yani toplumun onlara biçtiği kaftanları kendi ellerinizle giydiriyorsunuz. 
Uzmanlar, bu yaklaşımla çocuk büyütmenin toplum sağlığı ve dengesi açısından çok tehlikeli olduğunu söylüyor.  Anatomi kaderimiz midir? Erkekler pembe giyip, bebekle oynarsa cinsiyet karmaşası mı yaşar? Peki ya “cici kızlar” prenses yerine korsan olmak isterse? Oyunların, oyuncakların, kitapların, renklerin, kıyafetlerin cinsiyeti olur mu?
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Doç. Dr. Fatma Varol, Psikiyatrist Deniz Arık Binbay, yazdığı çocuk kitapları Japonya, Kore, Almanya’da basılan karikatürist - yazar Behiç Ak; romanları birçok dile çevrilen Feminist Yazar ve Çevre Bilimci Buket Uzuner anlatıyor. Pervin Metin'in podcasti.

Podcast