Ordu: Bir Karadeniz şehrinin talanı

Ordu: Bir Karadeniz şehrinin talanı
Yüzde 74’ü madenlere ruhsatlı Ordu’nun tüm ilçeleri HES, deniz dolgusu, taş ocağı, atık tesisi, ya da enerji santralleri projeleriyle dolup taşıyor. Gittikçe ağırlaşan sorunlar ne, seçmen davranışına etkisi olacak mı?

Sivas ve Kastamonu'dan sonra İstanbul’a en çok göç veren 3. şehir olan Ordu, AKP’nin güçlü olduğu Karadeniz kentlerinden…

Büyükşehir olduğundan beri ekolojik yıkımın daha da hızlandığı Ordu, HES’lerden ve Fatsa’daki altın madeninden sonra yeni altın, bakır, gümüş madenleri tehdidiyle karşı karşıya.

ORDU TALANINI DİNLEMEK İÇİN PLAY'E TIKLAYIN

Gazeteci Mehveş Evin, Yüzde 100 Yerel podcastinin bu haftaki bölümünde Ordu Çevre Derneği YK Üyesi Coşkun Özbucak ile konuştu. Karadeniz’de, özellikle Ordu’da şehir merkezlerinden ve herkesin birbirinden uzak, iletişiminin eksik olduğuna dikkat çeken Özbucak, halkın “sorumlu” olarak devleti değil şirketleri gördüğünü belirtiyor. Ayrıca muhalif siyasetin ekolojik mücadeleyi yeterince sahiplenmemesi, seçmen davranışının kolay değişmemesine yol açıyor.

“Karadeniz denildiği zaman yeşilin, mavinin yanına deniz dolguları girdi. Sahil yolu yaparken protesto ettik, bir tek Ordu’nun içinden dolgu yapılmadan geçildi. Ancak büyükşehir olduktan sonra kıyılar doldurularak, sözüm ona yürüyüş yolları ve eğlence yerleri yapmak anlamında proje başlatıldı. Ordu’nun Ünye ilçesinden Gülyalı ilçesine kadar deniz dolgusu projeleri var. Dava açıyoruz, kazanıyoruz, yeniden proje yapıyorlar. Bıkmıyorlar. Yani Ordu’nun neredeyse hiç kumsalı kalmadı. Dolgular, balıkçılığı da bitiriyor” diyor Özbucak.

Bu podcastte şu sorulara cevap bulacaksınız:
- Fatsa’da 10 yıldır faaliyet gösteren ve şimdi durdurulan altın madenine karşı nasıl bir mücadele yürütüldü?
- Perşembe Yaylası'nı da etkileyecek yeni altın, bakır, gümüş arama faaliyetleri neler?
- Cumhuriyet mahallesi neden tehlike altında?
- Melet Irmağı'na yapılan 13 HES yetmedi, üç tane daha planlanıyor…
- Dünyada bir ilk: Irmak ağzına balıkçı barınağı inşası!
- Belediyenin İlküvez’de, su kaynağına yaptığı katı atık tesisine neden yöre halkı karşı geliyor?
- Ekoloji mücadelelerine destek yeter mi? Siyasetçilerin sahiplenmesi neden önemli?

Podcast