Pandemi ve sanat terapisi: Bir kozalak bile her şeyi değiştirebilir

Pandemi ve sanat terapisi: Bir kozalak bile her şeyi değiştirebilir
Pandeminin birinci yılında herkes yorgun, daha kaygılı ve daha neşesiz. Peki kaybettiğimiz bu güzel duyguları bir kozalağı boyayarak, eski bir fotoğrafımızı güzelleştirerek, dans ederek yerine getirebilir miyiz? İlham Perisi'nde Melif Tufur, sanat terapisti Neslihan Memigüven'le bu sorulara yanıt arıyor.
Aynı anda biren fazla krizle karşı karşıya kaldığmız bu günlerde pek çoğumuz ruh sağlığını korumakta güçlük çekiyor. Bu zorlukla başetme ve direnci arttırma  yollarından biri de sanat terapisi.

Melis Tufur İlham Verisi’nde  sanat terapisi nedir,  ne işe yarar, nasıl yapılır sorularının cevaplarını konuğu dışavurumcu sanat terapisti Neslihan Memigüven’e @neslihanmemiguven’e sordu.

Toplumda yükselen güvensizliğe çare dayanışmada mı?

Sanat terapisi almak için sanatsal yeteneğe ihtiyaç var mı?

Sanat terapisinin alet çantasında neler var?

Kimler sanat terapisi yapabilir, kimlere sanata terapisti olarak danışılabilir?

Memigüven, "Bizim temel prensibimiz kişilerin kendi hayatlarının uzmanı olduğu yönündedir. O yüzden kendi gerçeklerini sanatla yönetilen bir süreçte kendilerinin bulması üzerinedir" diyor ve çevrede bulunan her objenin, bir kozalağın, eski bir fotoğrafın insanı kendi gerçeğiyle buluşmasında bir araç olabileceğini söylüyor. 

Podcast