"Sadakatsiz" kararı ve hayatımıza inen sansür perdesi: RTÜK

"Sadakatsiz" kararı ve hayatımıza inen sansür perdesi: RTÜK
RTÜK’ün son olarak Sadakatsiz dizisine verdiği ceza, sansür tartışmalarını yeniden gündeme getirdi. RTÜK’ün yapısındaki değişim, cezaları neye göre belirlediği, “kadın kimliği üzerinden bir “ahlak dayatması" tartışmalarını RTÜK üyesi İlhan Taşçı, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Doç. Dr. Ceren Sözeri ve senarist – yönetmen Ayhan Sonyürek’le konuştuk.


Kanal D’de yayınlanan “Sadakatsiz” dizisine verilen cezayla RTÜK yine gündemde.  İngiliz yapımından uyarlanan diziye “Toplumun milli^ ve manevi^ degˆerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı” sahnelerin bulunduğu gerekçesiyle verilen ceza, birçok yönüyle eleştirildi. Eleştirilerin odağında ise, dizilere ve televizyon programlarına “milli ve manevi değer, genel ahlak kavramları” üzerinden verilen cezalarla bir yaşam biçimi dayatıldığı düşüncesi vardı.

Kısa Dalga’dan Yeşim Özdemir, Time Code programının bu bölümünde RTÜK’ün dizilere ve televizyon programlarına verdiği cezalardan hareketle RTÜK’ün yapısal ve hukuksal işlevini ve bu cezaları neye göre belirlediğini, “cezalarla belli bir yaşam biçiminin dayatıldığı”, “kadın kimliği üzerinden bir “ahlak dayatması yapıldığı” tartışmalarını RTÜK üyesi İlhan Taşçı, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden Doç. Dr. Ceren Sözeri ve senarist – yönetmen Ayhan Sonyürek’le konuşuyor.

Podcast