Seçime 100 gün kala, ekonomide ne yapacaklar?

Seçime 100 gün kala, ekonomide ne yapacaklar?

Marjinal Fayda'nın bu haftaki konusu konusu: Seçimlere 100 gün kala neler beklemeyiz? Ekonomide ne yapacaklar?

Gazeteci İbrahim Ekinci, Marjinal Fayda'da, küresel ve ulusal ekonomiyi anlamak, kararlar alırken sağlıklı öngörüler oluşturabilmek için bir haftanın panoramasını çıkarıyor. Bu haftanın konusu Seçimlere 100 gün kala neler beklemeyiz? Ekonomide ne yapacaklar?

PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN PLAY’E TIKLAYINIZ

  1. Kur patlamasından çok korkuyorlar. Büyük sorun yaratmasına karşın döviz satarak kuru tutmaktan vazgeçemiyorlar. Baskılara karşı düşük oranlı artışlara izin veriyorlar. Örtük sabit kur rejimi uygulanıyor. Bu uygulama satacak döviz bulabildikleri sürece devam edecektir.
  2. Enflasyonda baz etkisi ile oluşan ve “enflasyonun belini kırdık” propagandasına izin veren durumun tersine dönmesinden çok korkuyorlar. Bu açıdan da dövizi tutmaya devam edecekleri anlaşılıyor.
  3. Bu iki korkunun yanı sıra elde etmek istedikleri şey, büyümedir. Böylece işsizlikte bir patlamanın olumsuz etkisinden kaçınmak istiyorlar. Bunun için de şirketlere para yağdırıyorlar…
  4. Siyaseten yaptıklarını da izliyoruz. Kesenin ağzını aç, yoksulluktan perişan olmuş toplum kesimlerine para dağıt, EYT’yi çıkar…