"SEDAT PEKER GEMİLERİ YAKTI"

"SEDAT PEKER GEMİLERİ YAKTI"

Mehveş Evin, mafya-polis-asker-işadamı-istihbarat ilişkilerini yıllardır takip eden araştırmacı gazeteci-yazar Cengiz Erdinç ile Sedat Peker'in videolarındaki ağır iddiaları konuştu.
PODCASTİ DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN
Sedat Peker, yayınladığı videolarda el yükseltmeye, izlenme rekorları kırmaya ve ülke gündemini sarsmaya devam ediyor.
7. Videoda yine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hedefte. Ancak Peker, Kutlu Adalı ve Uğur Mumcu cinayetinin ardında Mehmet Ağar ve Korkut Eken’in olduğunu, uyuşturucu kaçakçısı Behçet Cantürk, Hüseyin Baybaşin ve Savaş Buldan’dan para aldığını öne sürdü. 90’lardaki faili meçhullere dair de bir parantez açarken,
Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın Venezuela üzerinden “yeni” uyuşturucu rotası”nu yönettiğini iddia etti.

Mehveş Evin, mafya-polis-asker-işadamı-istihbarat ilişkilerini yıllardır takip eden araştırmacı gazeteci-yazar Cengiz Erdinç’le bu ağır iddiaları konuştu.

İletişim Yayınları’ndan çıkan ve tekrar basımı beklenen “Overdose Türkiye”nin de yazarı olan Erdinç “Böyle ifşalar yapılınca soruşturmalar başlıyor, “babalar operasyonu” yapıldı deniyor çok azından sonuç çıkıyor. Şimdiye kadar ne öğrendiysek bu gibi çatışmalardan öğrendik. Çünkü bağımsız yargı yok. Gazeteciliğimizden de şüpheye düşüyorum” diyor.
Peker gibi figürlere mafya da denilemeyeceğini, çünkü devletin aparatları olduğunu belirten Erdinç, Soylu’nun “gayrı nizami harp aparatı” demesinin aslında müthiş bir itiraf olduğunu vurguladı.
Cengiz Erdinç ile Türkiye’deki uyuşturucu kaçakçılığının geçmişine, Bulgar mafyasıyla kurulan ilişkilerden “Rumların mallarına çökme” operasyonlarına da uzandık.
* 1989’da İtalyan mafyasının eroin pazarından çekilmesiyle Türk, Kürt, Arnavut ve Sırpların çatışmaları bir dönüm noktasıydı.
* Mehmet Ağar “Kürtlerden temizleme” vaadiyle geliyor ve cinayetler zinciri başlıyor. Behçet Cantürk’ten önce 42 kişi öldürüldü.
* Bundan 27 yıl önce, Hüseyin Baybaşin’in itirafları vardı, MİT raporuna girdi. Yenilir yutulur gibi değildi anlattıkları… Ağar’dan, yat limanlarından kaçakçılık yapıldığından o zaman anlatmıştı.
* Savaş dönemleri zannedildiğinin tersine, bu işlerin kolaylaşmasını sağlar.
* Sedat Peker’i kim kışkırttı ise bunları öngörüyor olmalıydı. Erdoğan’ın yanındaki “kötü”ler temizlenmek isteniyor dendi ancak bunu aşan bir durum var. Peker, Fas’a giderken gemileri yakmış belli ki. Geri dönmeyi düşündüğünü, bunun bir pazarlık olduğunu da sanmıyorum.