Sevda Karaca: Seçimde şeytanın aklına gelmeyecek yöntemler uygulandı

Sevda Karaca: Seçimde şeytanın aklına gelmeyecek yöntemler uygulandı
Gaziantep’ten tek kadın milletvekili seçilen EMEP’li Sevda Karaca, Vatan Partisi’nin çoğu yaşlı, engelli dört bin kişiyi nasıl “sandık görevlisi” yaptığını, depremzedenin oy davranışına yönelik tepkileri, “öteki”lerin mücadelesini Mehveş Evin’e anlattı.

Gaziantep, 14 Mayıs seçimlerinde AKP’den 8, CHP’den 1, MHP ve İYİP’den 3 milletvekili çıkarırken Emek Özgürlük İttifakı’nın EMEP’ten adayı Sevda Karaca’yı da Meclis’e gönderdi. Karaca ile depremle sarsılan kentin oy verme davranışının nedenlerini, seçimde Vatan Partisi adına sekiz bin kişinin sandık görevlisi yazılması skandalını, sığınmacılar üzerinden “milliyetçilik” adıyla yürütülen söylemi ve elbette emekçi, kadın ve çocukların gerçekliğini konuştuk.

Karaca ile söyleşi podcastimizi aşağıdaki linkten dinleyibilirsiniz...

“Hayatımızın kahramanları biziz. Tarihi yeniden yazmak için kalemleri ellerine aldılar. O kalem bizim, defter de bizim. Geri alalım ne yazılacaksa biz o deftere yazalım. O hikaye bizim hikayemiz...”

Sevda Karaca kimdir?

1984’te Adana’da tekstil işçisi bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Sevda Karaca, ODTÜ Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezunu. 2007 yılında Evrensel gazetesinde gazeteciliğe başladı. Hayat TV'nin (daha sonra adı Hayatın Sesi olarak değişti) kuruluşunda yer alan Karaca, televizyonun Ankara temsilciliğinin ardından Yayın Koordinasyonu üyesi oldu. Kadın mücadelesinin de önemli bir yayını olan Ekmek ve Gül kadın programının sunuculuğunu ve koordinatörlüğünü üstlendi. Karaca, 2017 yılından beri yayın hayatını sürdüren ekmekvegul.net’in koordinatörü. Karaca, kadınların bulundukları her yerde talepleri için örgütlenmesi, yan yana gelmesi için ülkenin dört bir yanındaki Ekmek ve Gül grupları ile kadınların yan yana geldiği bir dayanışma ağının da bir parçası.

Podcast