Sokak hayvanları sorunu nasıl çözülecek?

Sokak hayvanları sorunu nasıl çözülecek?

Yeşim Özdemir, sokak hayvanlarıyla ilgili çözümsüzlüğe sürüklenen bu tartışmayı tüm yönleriyle ele alıyor, sorunun çözümüne ilişkin muhataplar arıyor…

Son zamanlarda sokaklardaki köpekler tarafından saldırıya uğrayanların paylaştıkları görüntüler nedeniyle sokak hayvanları sorunu tekrar gündeme geldi. Sosyal medyada başlayan bu tartışma, farklı grupların tartışmaya dahil olmasıyla birlikte büyüdü ve artık ciddi bir mesele olarak kamuoyunun gündeminde yer alıyor.

Sokak hayvanlarıyla ilgili bu tartışmanın bi tarafında sokaklarda yaşayan köpekler tarafından saldırıya uğrayanlar veya saldırıya uğrayanların yakınları var. Bu kişilerin talepleri başıboş köpeklerin sokaklardan toplatılması, barınak vb yerlere götürülmesi yönünde. Öbür tarafında sokaklarda yaşayan köpeklerin toplatılmasının hayvan hakları ihlali olduğunu düşünenler var ve bu kişilerin talepleri hayvanların sokaklardan toplatılması yerine ilgili kurumların sokak hayvanlarıyla ilgili üzerine düşen görevi yapması yönünde.

Karşılıklı taleplerin çatıştığı bu tartışma, köpek saldırıları nedeniyle artan ölüm ve yaralanmalarla iyice büyüyor.

Kısa Dalga’dan Yeşim Özdemir, sokak hayvanlarıyla ilgili çözümsüzlüğe sürüklenen bu tartışmayı tüm yönleriyle ele alıyor, sorunun çözümüne ilişkin muhataplar arıyor…

Yeşim Özdemir konuyla ilgili; HAYTAP Yönetim Kurulu Üyesi Av. Senem Demirel Acar, Belediye Veteriner Hekimler Derneği Başkanı Sinan Okçuoğlu ve Sorumlu Veteriner Hekim Çağlar Aslan ile sokak hayvanları sorununun nasıl çözüleceğini konuşuyor..