ABD piyangosunda büyük ikramiye 1.6 milyar dolar: Türkiye'nin 8 aylık fındık geliri kadar

ABD piyangosunda büyük ikramiye 1.6 milyar dolar: Türkiye'nin 8 aylık fındık geliri kadar
ABD’nin önde gelen Powerball’da ikramiyeler 3 ay devredince 1.6 milyar doları buldu. Dünya rekoru olan ikramiye yarın yeniden çekiliyor. Bu rakam, Türkiye’nin son 8 aydaki fındık ve doğal taş ihracatından elde ettiği gelire denk düşüyor.

ABD’nin önde gelen piyangosunda son 3 aydan fazla kazanan olmayınca büyük ikramiye, vergiler hariç, 1.6 milyar dolara ulaştı. Bu rakamın dünya çapında bir rekor olduğu vurgulandı. Bu rakam, Türkiye’nin son 8 aydaki fındık ve doğal taş ihracatından elde ettiği gelire denk düşüyor.

ABD’de, üç ay içinde yapılan 39 çekiliş boyunca kimse ikramiyeyi kazanamayınca, gözler yarın çekilecek piyangoya çevrildi. Vergiler çıkartılınca büyük ödülün ‘nakit 782 milyon 4 yüz bin dolar olduğu’ belirtildi. Daha önceki rekor ikramiye 2016 görülmüş ve üç şanslı kazanan vergiler dahil 1 milyar 590 milyon doları bölüşmüştü.

6 SAYININ TAMAMININ BULUNMASI GEREKİYOR

ABD’de 1992 yılında başlayan Powerball piyangosuna göre büyük ikramiyeyi kazanma ihtimali 292 milyonda bir ve büyük ikramiyeyi kazanmak için bir bilette, çekilen altı sayının tamamının bulunması gerekiyor. Kurallara göre kazanan kişi veya kişiler, büyük ikramiyeyi tam olarak almak isterlerse 30 yıl boyunca yıllık olarak eşit taksitlerde alabiliyor ancak tüm tutar tek seferde alınırsa bu durumda büyük ödülün miktarı azalıyor. Kazananların çoğu ikramiyeyi tek seferde almayı tercih ediyor. (DHA)

Dünya