AKP'li vekilden 'çiftçi borcu' savunması: Önemli olan nereye harcandığı

AKP'li vekilden 'çiftçi borcu' savunması: Önemli olan nereye harcandığı
AKP Amasya Milletvekili Hasan Çilez, çiftçinin borcunun hatırlatılması üzerine "Ya, bu borcun nereye gittiği, nereye harcandığı asıl önemli olan" dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2023’e ilişkin bütçesi tamamlandı. Komisyonda Çilez'in çiftçilerin durumuna ilişkin eleştirilere verdiği yanıtlar dikkat çekti.

Cumhuriyet'ten Sefa Uyar'ın haberine göre Çilez, “Çiftçinin borcu 120 kat arttı” eleştirilerini şöyle yanıtladı: “Ya, bu borcun nereye gittiği, nereye harcandığı asıl önemli olan. Bu paralarla çiftçimiz yatırım yapmakta, traktör almakta, tarım aletleri almakta, arazi alımlarında kullanmakta, ev, konut, işyeri ve saire yatırımlar yapmakta."

'TÜRK ÇİFTÇİSİ KADİRŞİNASTIR'

Mazot ve gübre pahalılığına yönelik eleştirilere değinen Çilez, “Mazotu, gübreyi konuşmak daha kolaydır, daha spekülatiftir. Türk çiftçisi kadirşinas çiftçidir, her zaman yüksek fiyatı arzu etmez, yüksek fiyatın peşinde koşmaz” dedi.

Çilez, şöyle devam etti: “Eğer bir hayvanınızdan 8-10 kilo süt alıyorsanız para kazanma şansınız yok. Islah edilmiş ırkları kullanırsanız, düzgün, uygun yem kullanırsanız, zamanında bakımını yaparsanız... Bu süreç içerisinde 30 kilo süt verimi alan bir kişi, 9 lira üzerinden de çok büyük para kazandığını kendileri ifade etmektedir” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır ise Çilez’e “Kabahat çiftçide yani” tepkisini gösterdi. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, 'kredilerin de destek kapsamında olduğunu' savundu.

Milletvekilleri ise Kirişçi’ye “Bu destek olmuyor ki” tepkisini gösterdi. Kirişçi, “çiftçi sayısı ve ekilen alanlarda yıllar itibarıyla azalma olmadığını” da iddia etti.

ÖNERGELERE RET

Öte yandan HDP’nin, “küçük ve orta ölçekli çiftçilerin borçlarının kamu borcu olarak üstlenilmesi” önergesi ile İYİ Parti’nin “tarımsal desteklerin 140 milyar liraya yükseltilmesi” önergeleri reddedildi. (KısaDalga)

Gündem