AVM'de yakalanan kaçak müteahhit 370 kişinin öldüğü binanın müteahhitliğini yaptığını reddetti

AVM'de yakalanan kaçak müteahhit 370 kişinin öldüğü binanın müteahhitliğini yaptığını reddetti
Ankara’daki bir alışveriş merkezinde depremzede kadınlar tarafından yakalanarak polise teslim edilen ve sonrasında da tutuklanan müteahhit Mehmet Özat, hakkındaki iddiaları reddetti.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde müteahhitliğini yaptığı evler yıkılan ve sorumlu olarak 9 aydır aranan Mehmet Özat, bir depremzede yakınının kendisini Ankara'daki bir AVM'de fark etmesi sonrası poliste teslim edilmiş ve gözaltına alınmıştı. Özat, çıkarıldığı mahkemede "bilinçli taksirle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet verme" suçundan 10 Kasım'da tutuklandı.

'Emlakbank konutlarının 2. etabın müteahhitliğini yaptım' iddiası

Tutuklanan müteahhit Mehmet Özat’ın ifadesi ortaya çıktı. Hürriyet’te yer alan habere göre, Özat ifadesinde, “Emlakbank Konutları 1. etabın (her biri 7 kattan oluşan 6 blok) müteahhiti ben değilim. Ben 2. etabın müteahhidiyim” iddiasında bulundu. Özat şunları şöyledi:

“Emlakbank Konutları 1. etabın (her biri 7 kattan oluşan 6 blok) müteahhidi ben değilim. Bu konutların müteahhitliğini Nurettin Mertayak yapmıştır. Bana okumuş olduğunuz müşteki ifadelerinde ve dilekçelerinde her ne kadar Emlakbank 1. etabın müteahhitliğini benim yaptığımı ifade etmişlerse de bu ifadeler doğruyu yansıtmamaktadır. Ben Emlakbank konutlarının 2. etabın müteahhitliğini Nurettin Mertayak ile beraber yürütmüştüm. Bu 2. etapta herhangi bir yıkım olmadığı gibi can kaybının da olmadığını biliyorum.”

Tutuklama kararına itiraz

Özat savunmasının ardından Hatay 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Özat’ın kabul etmemesine rağmen tutuklama müzekkeresinde, Emlakbank Konutları 1.etabının müteahhidinin olduğuna ilişkin tespitler bulunduğu belirtildi. Özat’ın avukatı Mustafa Yuvanç, tutuklama kararına itiraz etti. (Kısa Dalga)

Gündem