Bakan Bozdağ'dan kira krizi yorumu: Henüz hem ev sahibini hem de kiracıyı koruyacak bir formül ortaya çıkmadı

Bakan Bozdağ'dan kira krizi yorumu: Henüz hem ev sahibini hem de kiracıyı koruyacak bir formül ortaya çıkmadı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yüksek enflasyon ve fahiş artış talebi nedeniyle ev sahipleriyle kiracıları karşı karşıya getiren kriz hakkındaki çalışmalarını anlattı. Bozdağ, henüz 'hem ev sahibinin hukukunu, hem de kiracının hukukunu koruyacak bir formül' bulunamadığını söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ev sahipleriyle kiracılar arasında giderek derinleşen kriz ve hükümetin bu konudaki çalışmaları hakkında konuştu. Bozdağ, "Şu kadarını ifade edebilirim, hem ev sahibinin hukukunu, hem de kiracının hukukunu koruyacak makul bir formül ortaya çıkarsa biz bu formülle ilgili adım atabiliriz" derken, "Ama şu anda henüz böyle bir formül ortaya çıkmış değil, dediğimiz gibi ilgili bakanlıklar çalışıyor" ifadelerini kullandı.

'KÖTÜ NİYETLİ BİR ŞEKİLDE HAREKET EDİLMEMİŞ OLSA...'

Kanal7 yayınında konuşan Bozdağ, kiracılarla ilgili yapılan çalışmalarla ilgili açıklamalarda şunları söyledi:

"Bizim, Borçlar Kanunu'nda esasında kiracıları, kiralayanı koruyan önemli hükümler var. Kötü niyetli bir şekilde bu konuda hareket edilmemiş olsa bu düzenlemeler hem kiracıları hem de ev sahiplerini gerçekten koruyor, her türlü değişime olumsuzluğa karşı da koruyor, önemli olan burada bir çizgide yasanın tanıdığı bu imkanları kullanmaktan geçiyor.

'ÇALIŞMA BİTMEDİ AMA ORTAK BİR MESELE VAR'

Ancak son zamanlarda Türkiye'de de görüyoruz, haberlerde de pek çok özellikle büyükşehirler daha çok yoğun olmak üzere bu konularda maalesef kiracıları zorlayan ve onları çıkarmak isteyen ve bu konuda kiracının karşılayamayacağı miktarda artış talep eden ev sahipleri olduğuna dair ciddi haberler var. Bu konuda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın esasında konusu. Onlar bu konuda bir çalışma yapıyorlar, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile beraber Adalet Bakanlığı olarak da bu çalışmalara katkı veriyoruz. Henüz çalışma bitmiş değil, sürüyor ama bu konuda ortada bir mesele var, bu mesele de vaziyet ediliyor, bununla ilgili bir çalışma yürüyor.

'NE ÇIKACAĞINI ŞU ANDA SÖYLEME İMKANIM YOK'

Devletin koyduğu bir standart yok da, bizim kanunlarımızın hükümleri var, onların koyduğu bir standart var, yoksa bu konuda bir ölçü yok. Serbest sözleşme ilkeleri çerçevesinde kiralayan ile kiracı arasındaki ilişki ile şekilleniyor. Ama yasa, bu noktada asgari müşterekleri ortaya koyuyor ve usulü koyuyor, burada haksızlık yapmak isteyene karşı kiracıyı da koruyor, ev sahibini de kiracıya karşı koruyan pek çok hükümler var.

Burada ne çıkacak şu anda bir şey söyleme imkanım yok. Şu kadarını ifade edebilirim, hem ev sahibinin hukukunu, hem de kiracının hukukunu koruyacak makul bir formül ortaya çıkarsa biz bu formülle ilgili adım atabiliriz. Ama şu anda henüz böyle bir formül ortaya çıkmış değil, dediğimiz gibi ilgili bakanlıklar çalışıyor."

SABAH'A GÖRE TAVAN FİYAT FORMULÜ DE MASADA

İktidara yakın Sabah gazetesi bugün, üç bakanlığın tavan fiyat da dahil, birçok uygulama üzerinde çalışmalar başlattığını yazmıştı. Türkiye'de artan enflasyon, yabancıların konut talebindeki artış ve inşaat maliyetinin yükselmesi nedeniyle kira fiyatları bütçeleri giderek zorlarken, haberde "3 bakanlık devreye girerek tavan fiyat dahil birçok uygulama üzerinde çalışmaya başladı" denilmişti.

BAKAN KURUM 'ÇALIŞIYORUZ' DEMİŞTİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da önceki gün yaptığı açıklamada üç bakanlığın yeni bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. Kurum, "Konut fiyatlarının artışı, kira fiyatlarının artışı, vatandaşların erişimini bire bir takip ediyoruz. Bu noktada kira üzerine de Adalet Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla çalışıyoruz. Ayrıca vatandaşlarımızın daha uygun şartlarda konut alabilmesine imkân sağlamak amacıyla belediyelerimizle birlikte bir proje daha gerçekleştireceğiz. İnşallah bunu yakın zamanda Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşacaktır" demişti. (Kısa Dalga)