'Hükümet kira krizinde tavan fiyat uygulamasını da değerlendiriyor'

'Hükümet kira krizinde tavan fiyat uygulamasını da değerlendiriyor'

İktidara yakın Sabah gazetesi, hükümetin konut kirası krizine karşı tavan fiyat da dahil, bir dizi uygulama üzerinde çalışma başlattığını yazdı.

Türkiye'de artan enflasyon, yabancıların konut talebindeki artış ve inşaat maliyetinin yükselmesi nedeniyle kira fiyatları bütçeleri giderek zorlarken, hükümetin bir dizi çalışma başlattığı belirtiliyor.

İktidara yakın Sabah gazetesinin haberine göre üç bakanlık, kira fiyatları için devreye giriyor. Buna göre, tavan fiyat dahil birçok uygulama üzerinde çalışmalar başladı.

Haberde, "Kiralar tüm dünyada artmaya devam ediyor. Hükümetler yüksek kira artışlarını önlemek için bir dizi önlem üzerinde çalışıyor. Türkiye'de de 3 bakanlık devreye girerek tavan fiyat dahil birçok uygulama üzerinde çalışmaya başladı" denildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, cuma günü yaptığı açıklamada üç bakanlığın yeni bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu. Kurum, "Konut fiyatlarının artışı, kira fiyatlarının artışı, vatandaşların erişimini bire bir takip ediyoruz. Bu noktada kira üzerine de Adalet Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımızla çalışıyoruz. Ayrıca vatandaşlarımızın daha uygun şartlarda konut alabilmesine imkân sağlamak amacıyla belediyelerimizle birlikte bir proje daha gerçekleştireceğiz. İnşallah bunu yakın zamanda Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşacaktır" demişti.

Sabah gazetesinin de ilgili haberinde, dünya çapındaki tavan kira fiyatları örneklerini sıralaması dikkat çekti.