Bakan Göktaş'tan 'kadına şiddet ile mücadelede sıfır tolerans' iddiası

Bakan Göktaş'tan 'kadına şiddet ile mücadelede sıfır tolerans' iddiası
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarının 'sıfır tolerans' ilkesiyle yürütüldüğünü savundu.

Kadın hareketinin kadına şiddetle mücadele önemli bir sözleşme olarak gördüğü İstanbul Sözleşmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından iptal edilirken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş'tan "kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarının sıfır tolerans ilkesiyle yürütüldüğü" iddiası geldi.

Göktaş, yaptığı yazılı açıklamada, kadına şiddetle mücadele yol haritasını belirleyen ve temel politika önceliklerini ortaya koyan ulusal eylem planlarını, 2007 yılından beri kararlılıkla uyguladıklarını savundu.

6284 sayılı kanun kapsamında alınan tedbir kararlarına ilişkin verilerin, kurumlar arası entegrasyonu sağlandığını kaydeden Bakan Göktaş, "Kurumlar arası veri entegrasyon çalışmalarımız ile 6284 sayılı kanun kapsamında mağdura daha hızlı ve zamanında ulaşarak takip ve izleme süreçlerinin etkinliğini artırdık. 6284 sayılı kanun, kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin yasal altyapının güçlendirildiğinin ve bu mücadelenin bir üst seviyeye taşındığının en önemli göstergesidir" dedi.

2021- 2025 yılları arasında uygulanacak çalışmalara yol gösterecek Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele 4'üncü Ulusal Eylem Planı'nı hazırladıklarını aktaran Göktaş, "Eylem planı ile kadına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için "adalete erişim ve mevzuat', "politika ve koordinasyon', "koruyucu önleyici hizmetler', "toplumsal farkındalık" ile "veri ve istatistik" konularında 5 ana hedef belirledik" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de her yıl yüzlerce kadın, erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybediyor. Kadın cinayetlerinin çetelesini tutan Anıt Sayaç'a göre 2023 yılının başından bu yana 354 kadın cinayete kurban gitti. Geçen yıl 405 kadın katledilmişti. (Kısa Dalga)

Kadın