Bakan Tunç: 'Meclise darbe' açıklamaları sorumsuzluktur

Bakan Tunç: 'Meclise darbe' açıklamaları sorumsuzluktur
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Meclise yönelik darbe yapıldığı şeklinde açıklamalarda bulunmak son derece yanlış ve sorumsuzca bir harekettir. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir" dedi.

​Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin, AYM'nin TİP Hatay Milletvekili Can Atalay kararını tanımayarak, AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasına gelen eleştirilere tepki gösterdi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel'e yanıt veren Tunç, "Meclis'e darbe" açıklamalarının sorumsuzluk olduğunu belirterek, çözümün sokakta olmadığını savundu.

Bakan Tunç'un sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

"Gezi kalkışması sebebiyle Türk Ceza Kanununun 312'nci maddesi uyarınca, "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan verilen kesinleşmiş mahkumiyet hükmü sonrasında, bu hükümle ilgili olarak verilen Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararları üzerinden yapılan değerlendirmelerde "Meclise yönelik darbe yapıldığı" şeklinde açıklamalarda bulunmak son derece yanlış ve sorumsuzca bir harekettir. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Mahkeme kararlarını bahane ederek sokak hareketleri çağrısında bulunmanın kimseye bir yararı yoktur. Hukuk devletinde sorunlar sokakta değil, yine hukuk içinde öngörülen mekanizmalarla çözülür." (Kısa Dalga)