Çavuşoğlu: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sisi seçimden sonra bir araya gelecekler

Çavuşoğlu: Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Sisi seçimden sonra bir araya gelecekler

Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısırlı mevkidaşı Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry ile görüşmeler sonrasında...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır'ın başkenti Kahire'de Mısırlı mevkidaşı Sameh Shoukry ile görüştü. İki basan, görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry, Türkiye ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun gösterdiği dostane misafirperverlik için teşekkür ederek işbirliğinin, iki ülkenin ilişkilerinin normalleşmesi için çok önemli olduğunu belirtti.

Bakan Çavuşoğlu ise Türkiye'de yaşanan deprem felaketinden sonra verdikleri destek için Mısır hükümetine ve Mısır halkına teşekkür ederek bu desteğin hiçbir zaman unutulmayacağını ifade etti. Bakan Çavuşoğlu, Mısır'ın önemli miktarda insani yardım gönderdiğinin altını çizerek sözlerine şöyle devam etti:

"Mısır ile tarihi bağlarımız var, ortak kültürümüz var, kardeşlik bağlarımızı yeniden güçlendirmek için liderlerimiz bir irade ortaya koydu. Cumhurbaşkanımız Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Sisi'nin, Doha'daki görüşmesinden sonra ilişkilerimizi geliştirme konusunda ve iki Cumhurbaşkanının tekrar bir araya gelmesi konusunda bizleri görevlendirdiler."

Mısır'ın Doğu Akdeniz ve Arap dünyası için önemli bir ülke olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Sadece ilişkilerimiz normalleştiği için söylemiyoruz. İlişkilerimizin tamamen koptuğu yıllarda bile bunu özellikle vurguluyorduk. Filistin için önemli bir ülkedir, Afrika kıtası için önemlidir, hepimiz için önemli bir ülkedir ve özellikle Filistin konusunda Mısır'ın oynadığı rolü de takdirle karşıladığımızı bir kere daha söylemek isterim" dedi.

"Kardeşler arasında normaldir"

Çavuşoğlu, "Evet, ilişkilerimizde bir kopukluk oldu sanırım bundan alacağımız dersler de var ve bundan sonraki süreçte görüş ayrılıklarımız olacaktır elbette – olabilir bu doğaldır, kardeşler arasında olur ama ne olursa olsun bu bağlarımızı bir daha koparmamak için her iki taraf olarak üzerimize düşeni yapacağız" ifadelerini kullandı.

Bugünkü görüşmede Mısır ile bir çok konuda görüş ayrılıkları olmadığını gördüklerini söyleyen Çavuşoğlu, "Ama bu diyalog eksikliğinden kaynaklanan yanlış anlaşmaları gidereceğiz ve ilişkilerimizi, işbirliğimizi bölgesel konularda da inşallah daha da geliştireceğiz. Bugün bölgesel konuları da değerlendirdik gerek Libya'daki durum gerekse Suriye, Irak, İran-Suudi Arabistan yakınlaşması, aynı şekilde sınırı aşan sular konusunu değerlendirdik" dedi.

"Ticaret hacminin artmasından memnunuz"

Çavuşoğlu, ikili ticaret hacminin artmasından memnuniyet duyduklarını belirterek, "Her iki tarafın da yararına. Mısır'daki Türk firmalarının yatırımlarının 2 milyar dolara ulaştığını ve bunun yaklaşık 100 bin istihdam sağladığını memnuniyetle görüyoruz. Mısır'ın en fazla ihracat yaptığı ülke Türkiye'dir. Bundan biz memnuniyet duyuyoruz" diye konuştu.

Basın mensubundan gelen soru üzerine Bakan Çavuşoğlu, ilişkilerin iyileşmesi için hangi alanlarda adımlar atılacağı konusunda "Enerji alanında işbirliğimizi geliştirmek, somut adımlar atmak istiyoruz. Ticareti artırmak için, ulaştırma alanlarında bazı kopukluklar oldu bunları tekrar canlandırmak istiyoruz. Diplomatik ilişkilerimizi en üst düzeye çıkarmak istiyoruz. Diğer taraftan bölgesel konularda istişarelerimizi yeniden başlatmak istiyoruz. Hem siyasi konularda ikili düzeyde hem de bölgesel konularda istişarelerimizi canlandırmak istiyoruz. Askeri alanda geçmişte olduğu gibi aslında diplomatik ilişkilerimizin soğuk olduğu yıllarda gayet düzenli ilişkiler vardı ama canlandırılması gereken konularda var mesela, bizim Milli Savunma Bakanlığımız, Genel Kurmay Başkanlığımız Mısır'ı 3 tane askeri tatbikata davet etti" ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, ayrıca 14 Mayıs seçimlerinden sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin bir araya geleceğini söyledi. (DHA)