CHP, 'bant daraltan' BTK'yı mahkemeye verecek

CHP, 'bant daraltan' BTK'yı mahkemeye verecek
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul'daki saldırının ardından sosyal medyada bant daraltması yapılmasını mahkemeye taşıyacak.

İstanbul'un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi'nde dün düzenlenen bombalı saldırıda 6 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı. Saldırının ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) sosyal medyada bant daraltma yapıldığını bildirmişti.

Yazılı açıklama yayınlayan Tekin, “Ülkenin en büyük şehrinin merkezinde bir patlama olmuş. İnsanların ölmüş, yaralanmış, herkes merak içinde. Ama toplumun buna ilişkin haber alma hakkı yok" ifadesini kullandı.

CHP'li vekil, bunun nedeninin sorgularken "BTK başkanı uygun görmüyor da ondan" dedi.

Tekin şöyle devam etti: "Ama başsağlığı mesajını Twitter'dan yayımlamayı biliyor. Vatandaşın temel hak ve hürriyetlerine engel olmaları nedeniyle ilgili kişiler hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağız.

ÜÇ SUÇLAMA

BTK, kendilerine verilen görevi yetkisi dışında kullanarak insanların temel hak ve özgürlüklerini ellerinden almışlardır. BTK İstiklal Caddesi'ndeki terörist saldırının ardından Twitter'a girişi kısıtladı. Ancak BTK Başkanı başsağlığı mesajını Twitter'dan yayımladı. İlgili kişiler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun ‘görevi kötüye kullanma’, ‘bilişim sistemlerinin işleyişini engelleme’ ve ‘haberleşmenin hukuka aykırı yollarla engellenmesi’ suçlarını düzenleyen hükümleri uyarınca cezalandırılmalarını talep edeceğiz.

Burası muz cumhuriyeti değil, Türkiye Cumhuriyeti. AKP'nin seçim ofisi gibi görev yapamazsınız. Herkes milletin haber alma hürriyetine saygı gösterecek. Bu uygulama açıkça sansürdür, hukuka ve kanuna aykırıdır.” (Kısa Dalga)

Gündem