Depremde 6 canın kurtarılmasını sağlayan 'Köpük' birinci oldu

Depremde 6 canın kurtarılmasını sağlayan 'Köpük' birinci oldu
Maraş merkezli depremlerden etkilenen Malatya'da, enkaz aramalarında 6 kişinin canlı kurtarılmasını sağlayan arama kurtarma köpeği "Köpük', AFAD'ın Eğitim ve Görev Yeterlilik Sınavı'nda, grup birincisi oldu.

Köpek eğitmeni Niyazi Özbek, Köpük'ün antrenmanlarına devam ettiğini ve başarısını kanıtladığını söyledi.

DHA'nın haberine göre, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), her yıl arama kurtarma köpeklerini parkur ve enkazda canlı arama olmak üzere 2 bölümden oluşan sınava tabi tutuyor. Bu sınavları geçebilen köpekler sertifika alıp, deprem gibi afetlerde görev alıyor. Van AFAD bünyesinde görevli "Köpük" de bu yıl Kasım ayında düzenlenen ve polis, jandarma, AFAD, AKUT, İHH, itfaiye teşkilatı gibi kurumlardan başvurunun yapıldığı sınavda başarılı olup grup birincisi oldu.

Van AFAD'da görevli köpek eğitmeni Niyazi Özbek, 6 Şubat depremlerinde yıkımın olduğu kentlerden biri olan Malatya'da Köpük ile birlikte görev yaptıklarını anlatarak, "Köpük, her gün çalışma azmiyle bizi de heveslendiren bir köpekti. Bunu da bu seneki "Eğitim ve Görev Yeterlilik Sınavı'nda bir kez daha kanıtladı. Orada grup birincisi oldu. Köpeğimiz sınavlarını başarıyla geçti. Bu sınav her yıl yapılıyor. Sınavı kazanamayan köpekler de kesinlikle enkaza alınmıyor. 118 köpek katıldı ve toplamda 35 köpek bu yıl sınavı kazandı. Onlardan bir tanesi de "Köpük" ve bir diğer köpeğimiz "Roni" oldu" diye konuştu. (Kısa Dalga)

Yaşam