Dışişleri'nden AB'nin Türkiye uyarısına cevap: Önyargılı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuk

Dışişleri'nden AB'nin Türkiye uyarısına cevap: Önyargılı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuk

Dışişleri Bakanlığı, AB liderlerinin Doğu Akdeniz başlığında Türkiye'yi uyarmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Avrupa Birliği (AB) liderlerinin Ukrayna'ya ve Moldova’ya “tam üyelik” statüsü verdikleri tarihi zirvede Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in gündeme getirmesi üzerine, AB'nin sonuç bildirisinde Doğu Akdeniz başlığı altında Türkiye konusu da yer almıştı.

Yunanistan'ın talebiyle hazırlanan 'Doğu Akdeniz' başlığında, Türkiye'ye "uluslararası hukuka tam olarak uyma" çağrısı yapılmıştı.

Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili açıklama yaparak yapılan uyarıyı eleştirdi.

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklaması şöyle:

"23-24 Haziran 2022 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Birliği (AB) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde kabul edilen kararlarda ülkemizle ilgili önyargılı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuk bir tutum sergilenmesi esef vericidir. Bu, AB’nin bir kez daha Türkiye bağlamında kısır döngüden çıkamadığının ispatıdır.

AB’nin, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’ne ilişkin uluslararası hukuka aykırı ve maksimalist tezleri meşrulaştırmaya çalışması kabul edilemez. Aynı şekilde AB’nin, Yunanistan’ın 10 mil hava sahası iddiası, adaları silahlandırması, geri itme uygulamaları başta olmak üzere uluslararası hukuka aykırı eylemlerine sessiz kalması tam bir garabettir. Bu kararlar, meselelerin çözümüne katkı sağlamadığı gibi, bölgesel istikrara da zarar vermektedir.

Türkiye her zaman uluslararası hukuktan ve iyi komşuluk ilişkilerinden yana tutumunu sürdürmesine rağmen, ülkemizin bu yaklaşımına kasıtlı gerginlik ve tırmandırma stratejisiyle yanıt verilmesi tam bir samimiyetsizlik örneğidir.

AB artık, Türkiye’nin üyelik süreci ve ülkemizle işbirliğinden sağlanacak yararları, Yunanistan ve GKRY’nin dar görüşlü, hukuksuz ve maksimalist iddialarına rehin ve feda etmemesi gerektiğini idrak etmelidir. AB’nin kendi genel çıkarları da esasen bunu gerektirmektedir." (Kısa Dalga)