EYT'de neler oluyor? Hangi bakan ne diyor, yaş sınırı mı geliyor?

EYT'de neler oluyor? Hangi bakan ne diyor, yaş sınırı mı geliyor?

HDP'li Garo Paylan, bu yanıtla birlikte yaş şartı konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında ciddi bir koordinasyonsuzluk yaşandığını belirterek, 2023 bütçesinde EYT ile ilgili bir kalemin olmadığına dikkat çekti. detayların Cumhurbaşkanı'nın onayına sunulduktan sonra netleşeceğini belirtti.

Milyonlarca kişinin beklediği emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi çıktı, çıkacak denilirken farklı açıklamalar gelmeye başladı. Geçen günlerde Sabah gazetesi EYT'ye yaş sınırı geleceğini kadınlarda 48, erkeklerde 50 olacağını yazmıştı. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, konuyla ilgili değerlendirmelerin sürdüğünü belirtirken, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de “Şu aşamada ilave mali yüke ilişkin net bir açıklama yapmak doğru olmayacaktır” dedi.

Nebati, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi ile ilgili HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan’ın sorusunu yanıtladı. T24'ten Eray Görgülü'nün haberine göre Nebati, yanıtında şu ifadeleri kullandı: “EYT ile ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız koordinasyonunda titiz bir çalışma yürütülmektedir. Çalışmanın detayları cumhurbaşkanımızın onayına sunulduktan sonra en kısa zamanda kamuoyuna açıklanacaktır. Dolayısıyla, şu aşamada detaylar belli olmadan bütçeye getireceği ilave mali yüke ilişkin net bir açıklama yapmak doğru olmayacaktır. Çalışma hayatıyla ilgili her türlü husus hükümetimizin gündeminde olup ivedi olarak neticelendirilecektir.”

Paylan: Maliye Bakanlığı topu cumhurbaşkanına atıyor


Yanıtı değerlendiren Paylan, bütçe görüşmeleri sırasında hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e hem de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye EYT düzenlemesini sorduğunu belirterek, Bilgin’in çok net bir şekilde yaş şartı olmayacağını söylediğini hatırlattı.

Paylan, buna karşın Bakan Nebati’nin yazılı yanıt verdiğine dikkat çekerek, şöyle devam etti: “Bu meselenin Cumhurbaşkanı'nın takdirinde olduğunu söyledi ve ‘hesabını şu anda bilmiyoruz’ dedi. Bu da iki bakanlık arasında ciddi bir koordinasyonsuzluk anlamına geliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, herhalde ‘bu bütçenin altından kalkamayız, bizim harcayacak başka yerlerimiz var’ diyerek topu cumhurbaşkanına atıyor ve burada da yaş şartını yerine getirmek için yollar aranıyor.

İki bakanlık bunu konuşmalı ve bu yük 2023 bütçesine konulmalıydı. Ancak bütçede hangi kalemde bunun var olduğunu söylemiyorlar. Çünkü bütçede böyle bir para yok. Bu da EYT'lilerin aslında bütçede yok sayıldığını, böyle bir ödeneğin olmadığını gösteriyor.

Çalışma Bakanı bir irade ortaya koyuyor ve sonra Nebati başka bir iradeyi ortaya koyuyor. Demek ki bu irade ezilecek. Ben bu işin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının istifasına veya görevden affını istemesine kadar gidebileceğini düşünüyorum. Net bir şekilde yaş şartının olmayacağını söyledi. Buradan geri adım atılması o iradenin ezilmiş olması anlamına gelir.”