Filistin Sağlık Bakanlığı: İsrail, Şifa Hastanesi'ndeki herkesi ölüm çemberinde tutuyor

Filistin Sağlık Bakanlığı: İsrail, Şifa Hastanesi'ndeki herkesi ölüm çemberinde tutuyor
Gazze’deki Şifa Hastanesi’nde bulunan bir görgü tanığı, İsrail’in hastanede kontrolü ele geçirdiğini aktarırken, Filistin saldırıyı “insanlığa karşı yeni bir suç” olarak nitelendirdi. İsrail ise tanklarla “küvöz, ilaç ve gıda taşıdıklarını” iddia etti.

İsrail ordusu, 40 gündür yoğun bombardıman altında tuttuğu ve geçtiğimiz haftalarda kara harekatına başladığı Gazze’de Şifa Hastanesi’ne saldırdı. İsrail askerleri, hastane içerisine girerken, bazı görgü tanıkları hastane tesisinde tankların da bulunduğunu aktardı.

Filistin tarafından ise hastane saldırısına dair sert açıklamalar geldi.

Filistin Sağlık Bakanı Mai El Kaila, "İsrail işgal güçlerinin Gazze'deki Şifa Hastanesi’ni kuşatarak, bombalayarak insanlığa ve sağlık personeline ve hastalara karşı yeni bir suç işlediğini" söyledi.

Filistin haber ajansı Wafa'ya konuşan El Kaila, "El Şifa'daki sağlık personelinin, hastaların ve sığınan insanların hayatlarından işgal güçleri sorumludur" dedi.

“İsrail, Şifa Hastanesi'ndeki herkesi ölüm çemberinde tutuyor”

Gazze'deki Sağlık Bakanlığının Facebook sayfasından açıklama yapan Bakanlık Sözcüsü Eşref el-Kudra ise İsrail güçlerinin hastaneyi şiddetli bombardımana ve yoğun silah atışlarına maruz bıraktığını ifade etti.

Kudra, "İsrail tankları hastanenin kapısında duruyor. İsrail işgali, iki saat boyunca şiddetli bombardıman ve yoğun silah atışlarını sürdürerek, Şifa Hastanesi’ni dört bir yandan kuşattıktan sonra burada bulunan herkesi ölüm çemberine sokuyor" ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı ayrıca söz konusu operasyonun başlatılacağına dair bilginin Şifa Hastanesi'ne verildiğini doğruladı.

Görgü tanığı: İsrail, hastanede kontrolü ele geçirdi

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, hastane içerisinde bulunan görgü tanıkları, İsrail’in Şifa Hastanesi'nde kontrolü ele geçirdiğini aktardı.

Bir görgü tanığı, şunları söyledi:

“Hastanede bulunan Halid adlı bir gazetecinin aktardığına göre, İsrail güçleri sağlık görevlilerinin ve Arapça konuşanların eşliğinde, odadan odaya giriyor, kattan kata çıkıyor ve hem çalışanlar hem hastalar, herkesi sorguluyor. Hastaneye sığınan insanlar binanın önündeki avluya toplandılar ve bazıları güvenlik kontrolünden geçiriliyor. Halid, hastanenin İsrail ordusunun "tam kontrolü altında olduğunu" ve herhangi bir silahlı çatışmanın olmadığını da ekliyor.”

İsrail ordusu, daha önce yaptığı açıklamada, "hassas ve hedefe yönelik bir operasyon yaptıklarını" duyurmuştu. İsrail hastanenin altında Hamas'a ait üs ve silah deposu olduğunu iddia ediyor.

İddia, hastane yetkilileri tarafından yalanlanırken, Gazze Medya Ofisi Genel Müdürü İsmail es-Sevabite’den de açıklama geldi.

Sputnik Türkiye’de yer alan habere göre, İsmail es-Sevabite, "İsrail, Şifa Hastanesi'nin direnişin sevk ve idare merkezi olduğunu ispat edemeyecek" dedi.

"İşgal güçlerinin, hastaneye silahlar sokarak belirli şekilde düzenleyip görüntülerini çekeceği" tahmininde bulunan Sevabite, Şifa Hastanesi'ne baskını “savaş suçu” olarak nitelendirdi.

Hastane müdürü: Yalancı şahit olmamı istiyorlar

Öte yandan, Al-Jazeera televizyon kanalının, Gazze'deki Şifa Hastanesi'nden aralıksız canlı telefon bağlantıları sırasında Hastane Müdürü Dr. Munir el-Berş ile İsrailli bir subay arasında geçen konuşma dikkat çekti.

İsrailli subayla arasında geçen telefon görüşmesini aktaran Berş, "Ben her gün yaralılarla burada muhatap oluyorum ve şehitleri görüyorum, onlara nasıl güvenebilirim. Onlara güven olmaz" dedi.

İsrailli subayın kendisinden aşağı inmesini ve komutanıyla görüşmesini istediğini belirten Berş, "Bu konu siyasi bir alan, ben doktorum. (İsrail askerleri) Aşağıda bodrum katında bir şeyler yapıyorlar ne yaptıklarını bilmiyorum" diye konuştu.

“Beni öldürmek istiyorsanız hazırım ama işbirliği yapmam”

Telefon görüşmesinde subayın, aşağı inmesi için kendisini ikna etmeye çalıştığını aktaran Berş, görüşmeye ilişkin şunları söyledi:

"Beni hastalarımın arasından alıp tutuklamak ya da öldürmek istiyorsanız sorun yok hazırım ama işbirliği yapmam. Ancak onun yanına inip, istediği konuda onunla işbirliği yapmamı istemesi bunu kabul etmem. Subay, daha önce kafasında planlamış olduğu şeyi yapmak istiyor. Öncesinde kurguladığı olaylar ya da oraya koyduğu bir şeyler olabilir. Önceden hazırladığı bir kurguyu yanına yalancı bir şahit tutarak oynamak istiyor. Bodrumda neler hazırlıyorlar, gürültü yapıyorlar ne yapmak istiyorlar bilmiyorum. Yanında yalancı bir şahit olmasını istiyor, 'sonra şunları bulduk bunları bulduk' diyecekler. Çekim yapıp, görüntüyü medyada kullanmak üzere nasıl bir kurgu ve planla hazırlayıp ne yaptıklarını bilmiyorum."

Gazze Şeridi'ndeki tüm hastanelerin Genel Müdürü Muhammed Zakut ise Al Mayadeen televizyonuna yaptığı açıklamada İsrail ordusunun Şifa Hastanesi'nin acil servisini basarak hastalara saldırdığını söyledi.

Zakut, "İşgalciler, Şifa Hastanesi'ne birkaç saldırı düzenledi ve acil servis birimini basarak hastalara saldırdı" dedi.

İsrail’den ‘tanklarla ilaç, küvöz ve gıda teslim ettik’ iddiası

Öte yandan, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Şifa Hastanesi'ne ilaç, küvöz ve çocuklar için gıda ürünleri teslim edildiğini iddia etti.

IDF'den yapılan açıklamada, "İsrail'den Şifa Hastanesi'ne IDF'nin tanklarıyla küvöz, çocuklar için gıda ürünleri ve ilaçların başarıyla teslim edildiğini teyit edebiliriz" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, İsrailli doktor gruplarının ve Arapça konuşan askerlerin ihtiyaç sahiplerine yardım için hastanede çalışma yürüttüğü ileri sürüldü.

El Şifa Hastanesi'ne yönelik baskın, görgü tanıklarına göre sabah saatlerinde yüzlerce askerin ve tankların hastane yerleşkesine girmesiyle başlamıştı. (Kısa Dalga)