Gazeteci Timur Soykan baron cinayetinin perde arkasını yazdı: 4.9 ton kokainin organizatörleri onlar mı?

Gazeteci Timur Soykan baron cinayetinin perde arkasını yazdı: 4.9 ton kokainin organizatörleri onlar mı?

BirGün gazetesi yazarı Timur Soykan, Sedat Peker'in itiraflarıyla gündeme gelen Orhan Adıbelli ve Cevat Bozdağ cinayetlerini yazdı: "Cevat Bozdağ ile Orhan Adıbelli’yi yakından tanıyan kişilerle konuştum. Onların iddiasına göre; iki uyuşturucu baronu, zehir ağlarını Türkiye’ye doğru genişletti. Ve çok çarpıcı, cinayet tarihlerine bakıldığında oldukça tutarlı görünen iddia: Kolombiya’da yakalanan 4.9 ton kokainin organizatörleri de onlardı."

Organize suç örgütü kurduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker'in itirafları gündemdeki yerini koruyor.

Peker, Kayseri'de öldürülen Orhan Adıbelli'nin azmettiricisinin Mehmet Ağar'ın oğlu Tolga Ağar'ın ortağı olduğu ileri sürmüştü.


Uyuşturucu kaçakçısı Orhan Adıbelli, 4 Ağustos 2020’de Kayseri’deki şirketinin bahçesinde öldürüldü.

Peker bu cinayet sürecinde Mehmet Ağar ve oğlu Tolga Ağar’ın rolü olduğunu iddia etti. Azmettiricinin Tolga Ağar’ın ortağı, uyuşturucu kaçakçısı Murat Boyracı olduğunu ve cinayetin karanlıkta bırakıldığını öne sürdü.

BirGün gazetesi yazarı Timur Soykan, ‘4.9 ton cinayetleri’ başlıklı yazısında Cevat Bozdağ ile Orhan Adıbelli’nin öldürülmesi konusunda önemli bilgiler aktardı. Her iki ismi de yakından tanıyan kişilerle konuştuğunu belirten Soykan, köşesinde özetle şu bilgileri aktardı:

"Önce 4.9 tonluk gizemi hatırlatalım:

Kolombiya Savunma Bakanı 9 Haziran 2020’de Türkiye’ye gönderilmek istenen iki konteynerde kokainin yakalandığını açıklamıştı. Aslında kokain Mart 2020’de yakalandı ama granül kauçuk içine yedirilmiş kokainin laboratuvar incelemesi 2 ay sürmüştü.

Kokainin yakalandığını Twitter hesabından açıklayan Kolombiya Savunma Bakanı Carlos HolmesTrujillo, 6 ay sonra koronavirüs nedeniyle öldü.

Bu dev sevkıyatla Türkiye’nin bir kokain rotasına dönüştürüldüğü ortaya çıktı. Sedat Peker, Mayıs 2021’deki ifşalarında 4.9 ton kokain ile ilgili soruşturma açılmadığını anlatıp Mehmet Ağar ve eski Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ı suçlayınca konu ülke gündemine oturdu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kolombiya’nın bilgi taleplerine yanıt vermediğini savundu.

İşte bu noktada cinayetleri anlatmaya başlayabiliriz.

Tarih: 5 Haziran 2020 Cevat Bozdağ, uyuşturucu kaçakçılığından 3 yıl hapis yatmış ve tahliye olmuştu. Köpeğini gezdirirken kalaşnikof ile taranarak öldürüldü.

Cevat Bozdağ, Avrupa’da gençliğinden beri uyuşturucu kaçakçılığı yapmış ama karanlıkta kalmayı başarmıştı. İddiaya göre; Susurluk Çetesi’nce öldürülen Ömer Lütfi Topal, Sami Hoştan gibi isimlerle İspanya, Hollanda ve Almanya’da ortaklık yapmıştı. Uyuşturucu baronu Cemal Nayır ile hemşeriydi, Sivaslıydı. Birlikte Avrupa’ya tonlarca uyuşturucu sokmuşlardı.

Ama en yakınındaki isim Orhan Adıbelli’ydi. Hollanda Rotterdam’da birlikte büyümüşlerdi ve onu işine dahil etmişti.

Tarih: 4 Ağustos 2020... Orhan Adıbelli, Kayseri’de şirketinin bahçesinde öldürüldü. Kısa süre önce Yozgat’ta fabrika yapacağı arsa bakıyordu.

Cevat Bozdağ ve Orhan Adıbelli, uyuşturucu ağlarını Hollanda’nın Rotterdam kentinden uzun yıllar birlikte yönetmişlerdi.

Sedat Peker iki hafta önce Orhan Adıbelli cinayetini gündeme getirdi. Mehmet Ağar’ın oğlu Tolga Ağar ile ortak olan Murat Boyracı’nın 50 milyon avroluk alacak-verecek meselesi nedeniyle Orhan Adıbelli’yi öldürttüğünü iddia etti. Mehmet Ağar’ın 50 milyon avro için aracı olduğunu ve cinayetin tetikçilerle sınırlı tutularak karanlıkta bırakıldığını iddia etti.

Baron cinayetinin ardındaki gerçekler bunlar mıydı? Ya da bu iddialarda bile eksik kalmış çok önemli bilgiler var mı?

Cevat Bozdağ ile Orhan Adıbelli’yi yakından tanıyan kişilerle konuştum. Onların iddiasına göre; iki uyuşturucu baronu, Orhan Adıbelli Türkiye’ye yerleştikten sonra zehir ağlarını Türkiye’ye doğru genişletti. Sedat Peker’in gündeme getirdiği Murat Boyracı’nın da onlarla çalıştığını öne sürüyorlar. İddiaya göre; özellikle Ambarlı, Dilovası ve Mersin limanları üzerinden büyük sevkıyatlar yapıyorlardı. Kokainin Avrupa’dan çok daha pahalı olduğu Türkiye ve Ortadoğu pazarından büyük paralar kazandılar.

Ve çok çarpıcı, cinayet tarihlerine bakıldığında oldukça tutarlı görünen iddia:

Kolombiya’da yakalanan 4.9 ton kokainin organizatörleri de onlardı.

Elbette sadece onların işi değildi. ‘Mutfak’ denilen Kolombiya’daki kokain laboratuvarlarının sahibi uyuşturucu baronları malın yakalanmasına çok öfkelenmişti.

4.9 ton kokain yakalandıktan bir süre sonra İstanbul’da taraflar bir araya geldi. Amaç yüzlerce milyon dolarlık kaybın sorumlularını bulup parayı onlardan tahsil etmekti. Buna, yeraltı dünyasının jargonunda ‘masa kurmak’ ya da ‘cemaati toplamak’ deniliyor. O masada Cevat Bozdağ, Orhan Adıbelli, Murat Boyracı’nın yanı sıra arabulucu olarak bazı mafya gruplarının temsilcileri vardı. Bazı kaynaklar Mehmet Ağar’ın masada olduğunu iddia ederken bazıları Mehmet Ağar’ın orada olmadığını ama Orhan Adıbelli’yi bir süre koruması altına aldığını öne sürüyor.

İddiaya göre; o masada Orhan Adıbelli ile Cevat Bozdağ kavga etti ve 50 milyon avroluk alacak-verecek konusunda anlaşamadılar. Murat Boyracı, Cevat Bozdağ’a yakındı.

Bundan sonrası herkesin elinin tetikte ve namlunun ucunda olduğu bir süreçti. Cevat Bozdağ cinayetiyle ilgili biri Türk, diğeri Güney Amerika ülkesi Surinam uyruklu iki kişi yakalandı ama konuşmadılar. Orhan Adıbelli’nin tetikçisi ise cinayet için 2 milyon avroya anlaştıklarını anlattı. Kendisini azmettiren kişinin Sadık Onur Mert olduğunu anlatıp “Eğer yakalanırsam Cevdet Bozdağ’ın adını vermemi bana söylediler” dedi. Soruşturma Antep’teki bir suç örgütüyle sınırlı bırakıldı. Sedat Peker’in iddiasına göre cinayeti Murat Boyracı azmettirdi.

Sonuçta 4.9 ton kokain ile birlikte iki baron cinayeti şimdilik karanlık perdeler ardında. Umarım bir gün gerçek soruşturmalarla bu iddiaların doğru olup olmadığını öğreneceğiz."

YAZININ TAMAMI