Gerekçe borç: Sekiz ayda 38 bine yakın abonenin doğalgazı kesildi

Gerekçe borç: Sekiz ayda 38 bine yakın abonenin doğalgazı kesildi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yılın ilk sekiz ayında 37 bin 657 abonenin doğalgazının borç nedeniyle kesildiğini duyurdu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de verdiği önergeyle, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'e gazı kesilen abone sayısını sordu.

Gürer’in önergesine yanıt veren Dönmez, Türkiye genelinde borcu ödenmediği için doğalgazı kesik olan abone sayısının geçen yıl için 22 bin 142 olduğunu, sayının 2022'nin ilk 8 ayında 37 bin 657’ye yükseldiğini açıkladı.

Dönmez, “EPDK Bildirim Sistemi üzerinde veriler belirli periyotlar halinde raporlanmaktadır. Bu kapsamda EPDK veri tabanında ortalama anlık ve günlük veriler bulunmamaktadır” dedi.

'Market gündemde ama elektrik-doğalgaz değil'

Gürer ise Dönmez’in yanıtını şöyle değerlendirdi: “Ekonomik kriz her alanda vatandaşı zorluyor. Doğalgaza 8 ayda 37 bin 657 kişi ödemesini yapamamış. Elektrik, akaryakıt zamları, sabit ve dar gelirlinin belini büktü. Artık insanlar battaniye altında soğuktan korunmaya çalışıyor, elektrik düğmesine elleri gitmiyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde Cumhurbaşkanı, market fiyatlarını gündeme getiriyor ama kendisinin bilgisi dahilinde elektrik, doğalgaz, akaryakıta gelen zamlar için hiç söz etmiyor.” (ANKA)

Ekonomi